Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са семейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания. Известността си придобиват от блога "Вълшебният керван". 

Последните петнайсет години от живота си посвещават на експедиции и пътешествия из Азия и Африка. През 2015 година поемат на четиригодишно пътуване на автостоп и изцяло по земя, като целта им е да прекосят Азиатския континент и да достигнат Океания и Австралия, без да летят нито веднъж със самолет. 

За да запечатат красотата от изследванията на племенни култури, от почти недокоснатите от човека диви кътчета на планетата, от хилядите вдъхновяващи срещи с „непознатия“, който се превръща в брат, от екстремните ситуации, в които животът се променя из основи, издават книги с пътеписи. постепенно откриват и магията на фотографията, с която късчетата време и състояния на душата биват уловени като в кехлибар. Две години след като се ражда сина им Божидар двамата все още не изпускат обектива, докато погледът им се насочва за пореден път на Изток. България е „базовият лагер“, в който винаги се завръщат, за да осмислят преживяванията си и да поднесат красотата на света на хората около тях.

В прикачения звуков файл ще чуете откъде идва фамилията Шущаркови, как с бюджет от 300 лева на месец двама души могат да пътуват до екзотични дестинации, къде и как се извършва бракосъчетанието на пътешествениците, чиито дом ухае на вкусна храна и на ... тамян.

"Палецът на свободата" е първата книга за българска експедиция на автостоп през целия азиатски континент. Авторите Маргарита и Цветин прекосяват 30 държави, в течение на четири години, като изминават 100 000 километра на автостоп и преплават Тихия океан с яхта. Прелиствайки страниците й духът на приключенията ви кани да поемете на едно сурово, преоткриващо света пътешествие от Европа към Индия по сухоземни, отдавна забравени пътища. Това е книга, която ви кара да пресъхнете от жажда в иранските пустини, да настръхнете от ужас в сепаратистките региони на южен Пакистан, докато ви ескортира военна полиция, да онемеете пред извънземната красота на Каракорум, докато стопирате по най-страшния планински път на земята, да се изгубите сред тантрични будистки манастири в Хималаите и да преоткриете дълбините на мистична Индия.

Втората им съвместна книга е "Пътеводител за омагьосани земи“. Тя отвежда странника на фантасмагорични места, сякаш излезли от приказките, те са действителни и макар да са обвити в мистика, са лесно достижими от човека, заменил сигурността на дома си за небесен покрив в южноазиатските тайнствени земи. За дванайсет месеца пеш, на автостоп, понякога и с волски впряг, този пътеводител на волния бродяга ще ви научи как да разгадаете посланията на Буда сред бирмански монаси с кървавочервени зъби, да се спасите от военната хунта на Мианмар, докато стопирате из забранени зони и да запазите стомаха си здрав след едни от най-причудливите ферментирали ястия на Изтока.

Страниците му ще ви преведат из един Тайланд, който малко туристи са виждали. Ще танцувате с магьосници, ще получите вещерски амулети, ще попаднете в опиумите зони на Златния триъгълник сред наркотрафиканти и планински племена, ще откриете най-дивите плажове на Андаманско море, докато ви гонят стършели убийци. Вече ще сте неразделна част от Вълшебния керван, когато примитивни отровни стрели на ловци на глави профучават покрай очите ви на остров Борнео, а джунглите на Малайзия ви придърпват с лианите си в задушните си екваториални обятия, за да ви научат на праисторическите си уроци. Кръвта ще се смрази във вените ви, когато на броени крачки от вас прозвучи рев на тигър.
Ако сте следвали съветите на Пътеводителя и сте съумели да оцелеете до този момент, Индонезия ще ви очаква за обиколка на своите 17 хиляди острова със вулканични фойерверки, шайки престъпници и проникновения за смъртта. Джунглата, океанът, вулканите, манастирите, светогледът на азиатците от Югоизтока и племенният живот носят съкровища на всеки търсач на единството с природата, на пътуванията в собствената душа, на истинския лик на Земята и хората й.

“Картини от един Свят” е мотото на подредената експозиция в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък. Това е третата самостоятелна изложба на пътуващото семейство, която ще позволи на зрителите да се потопят в магическия свят и в древните обичаи на хората от Малайзия, Индонезийския архипелаг, Папуа Нова Гвинея, Океания и Южен Китай. Официалното откриване е на 2 юли. 

Блог на Вълшебния Керван: bgmagickervan.com




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11