Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин Ханчев – негов праплеменник. А поводът за разговора е неговият едномесечен експеримент раздяла с дигиталния свет в 21 век. Александър Богдан Томпсън разказва за предимствата и недостатъците на аналоговия свят и промени ли се мисленето му за живота му оттук нататък.

Смелият експеримент Александър започва на 1 юни - Денят на детето, а мотивът е да разбере дали все още е възможно да се живее без смартфон в наши дни. Затова сменя смартфона си със стар телефон с клавиатура. 

"Малко дигитална и социално-медийна детоксикация няма да навреди", казва артистът и допълва: "Съзнателно започвам този експеримент на „Деня на детето“, за да дам повод да помислим дали децата ни не прекарват твърде много време на своите смартфони и в социалните медии".

Опитал се е дори да утвърди в дома си смартфон свободна зона, засега неуспешно.

Правилото е: Компютърът и чат услугите да се използват само в работно време и за служебни цели. Без Фейсбук, Инстаграм, ТикТок и т.н. През свободното време за разговори трябва да се използва само стар телефон с клавиатура без интернет достъп.

"Замених смартфона с класически мобилен телефон, за да разбера как ще се промени животът ми. Ето каквo ме провокира:

Въпреки, че никога не съм бил от тези, които постоянно гледат в смартфона си, осъзнах, че се нуждая от малка почивка от връзката си с него. От 1995 г. съм един от ранните потребители на мобилни телефони в България и дори съм издател на първото списание за мобилни комуникации на пазара. Като голям фен на мобилните технологии реших да направя този експеримент, за да видя как е да се живее без постоянното присъствие на смартфон", разказа в интервю за Радио Стара Загора Александър.

Старият нов телефон 

"Преходът към класическия телефон беше доста голяма промяна. Няма приложения, няма камера, няма интернет - само обаждания и SMS-и", споделя Александър Богдан Томпсън.

Сред недостатъците на аналоговия свят той определя невъзможността за онлайн банкиране. Банката на която е клиент вече не предлага изпращане на ТАН код чрез СМС а само чрез приложение на телефона.

Невъзможност за онлайн споделяне на емоции: изпращане на снимки с близки хора от пътувания и моменти. 

Минус е и липсата на навигация: без Google Maps за намиране на локации.

И още снимането: липса на възможност да направи спонтанни снимки или видео на дъщеря си, а точно в този период я е учил как да кара колело.

Липсва и бърза комуникация: viber, messenger, WahtsApp - трябвало е да прекъсне експеримента за три дни, защото се наложи по професионални причини да асистира на човек, който е искал връзка само през WhatsApp.
Какво обаче е установил като положително

Повече време: Без постоянното отвличане на внимание, намерил е повече време за себе си и неща, които са важни.

Фокус и продуктивност: По-лесно концентрация и продуктивност на работа и в свободното си време.

По-малко стрес: Постоянната достъпност и потоците от известия изнервят често. Класическият телефон е помогнал да намали този натиск.

По-осъзнатa и целенасочена комуникация.
Така Александър Богдан Томпсън започва пак да използва смартфон, но с една малка разлика: изтрива всички ненужни приложения, които отвличат внимание. Ползва пак Фейсбук, но само от компютъра, за да разбере все пак какви вкусотийки са готвили приятелите му и да да даде един “like”. 

"Този месец беше страхотно изживяване и препоръчвам на всеки да го опита. За да бъдем заедно в превенцията на влиянието на смартфоните, оособено на децата ни", резюмира Александър.

И не на последно място възниква и личната му кауза - да преведе и направи публично достояние на изследвания на утвърдени специалисти за вредите и опасностите от смартфоните и приложенията им, особено за децата. Надява се да успее да представи тази информация по училища на ученици и родители.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20

Парково пространство ще радва жителите на Малка Верея

Малка Верея е китно селце, сгушено в полите на Сърнена Средна гора и отстоящо на 9 километра от Стара Загора. Близостта му с големия град определя и нарастващия интерес на все повече млади семейства към това населено място.  Към момента по постоянен..

публикувано на 02.09.24 в 10:00

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30

Биорали с магарешки каручки в Гурково

Днес Гурково за 35-и път е домакин на единственото по рода си в България Биорали с магарешки каручки. Началото на забавната надпревара е в 10 часа, с магарешки химн. Президентът на уникалното състезание се очаква да пристигне с  церемониален файтон,..

публикувано на 01.09.24 в 10:05