Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Снимка: Диян Ненов

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и решил, че обект на неговите  снимки ще бъдат птиците. Съвсем скоро обективът му улавя една грациозна черна птица с червен клюн, летяща над яз. Копринка. Негов приятел му казал, че това е черен щъркел, рядък и защитен вид в Червената книга у нас. И оттогава чака всяка година красивите и грациозни пернати, документира гнезденето им, храненето, отглеждането на малките… Първоначално забелязал само 2-3 двойки, днес черните щъркели наброяват 30-ина индивида.

  „Черният щъркел е наистина рядка и красива птица, но всяка птица си има своя чар и красота. Ята на черни щъркели са забелязани в скалите край Велико Търново, по поречието на р. Марица. Релефът около яз. Копринка със скалите и високите дървета, където птиците предпочитат да гнездят, за разлика от белия щъркел и богатия на риба водоем, са предпочитано място за щъркеловите ята, както и Куру дере, поречието на р. Тунджа и притокът й р. Лешница…“, разказва Диян Ненов.

  Фотографът разказва, че черният щъркел е асоциална птица, налага се често да чака мигът за точната снимка. Но когато двойките учат малките как да се хранят и сами ловят риба, стават малко по-разсеяни по отношение на обкръжаващия ги свят, е по-лесно да бъдат приближени и снимани.

  Тази любов, превърнала се в страст, е в основата на желанието му  да изкара и първоначален курс по орнитология, разказва Диян Ненов. Впечатляващите му снимки  и информацията, която събира за водоплаващите птици във влажните зони в старозагорска област са ценен материал за Българското дружество за защита на птиците, често намират място в техен специализиран сайт и в различни медии.

  Планува да направи фотосесии и на други редки, защитени и не толкова познати птици – ръждивата чапла, рядък и защитен вид от влажните зони у нас, на гарвана, който е най-едрата и интригуваща птица в семейство „Вранови“, и е една от най-умните в птичето царство, на земеродното рибарче – дребен но рядък вид… Щом имаме такова разнообразие и богатство, трябва да си ги пазим!“, убеден е Диян Ненов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11