Паметна плоча в чест на народната певица Тинка Пешева ще бъде поставена в родното й село Пролом, Карловско. Инициатор на идеята е кмета на селото Ангелина Колева.
Официалното откриване ще се състои тази събота (28 септември) от 10:00 часа с участието на местната фолклорна група и състави от община Карлово, които ще запеят песните на Тинка Пешева, една от първите певици в Държавния ансамбъл „Филип Кутев“.
„Идеята се прие с голяма радост от жителите на Пролом и от самодейците на нашето читалище, които продължават да изпълняват песните й. Нейният племенник – единственият наследник на Тинка Пешева предостави сумата за паметната плоча и се почувства полъскан от това събитие“, коментира за Радио Стара Загора Ангелина Колева.
„В родния й дом вече никой не живее, но със средства от кметството и с доброволен труд почистихме и обновихме къщата. Този дом има сантиментална стойност, защото някога е бил дюкян на нейния дядо Тодор, също музикант. Всъщност целият им род е бил музикален и това е доставяло голямо удоволствие“, отбеляза кмета на Пролом.
„Откриването на паметната плоча ще бъде пред нейната родна къща, на стария мегдан, където се намира и нашата църква. Тя е добре поддържана, благодарение на отец Методи – живата история на Пролом“, допълни Ангелина Колева
Цялото интервю с Ангелина Колева можете да чуете от звуковия файл.
Тинка Пешева е първата професионална народна певица от Карловско, постъпила в Държавния ансамбъл за народни песни и танци. Тя е сред най-популярните изпълнителки на народни песни от втората половина на ХХ век. Родена е на 24 декември 1932 г. в семейството на Тодор и Дена Пешеви. Завършва Карловската гимназия и Педагогическия институт в Казанлък. Работи като учителка в Клисура и по това време случайна среща с фолклористката Райна Кацарова определя нейната съдба.
Участва в конкурс за попълване на Държавния ансамбъл „Филип Кутев”, където е приета през 1955 г., а през 1957 г. осъществява първите записи в Радио София. Нейното име добива голяма популярност сред любителите на народната музика от незабравимите песни със Стефка Съботинова, Верка Сидерова и Стояна Лалова.
В дует със Стефка Съботинова записва над 20 хумористични песни, сред които „Цонке ле, чушка червена”, „Стано, Стамбол гидийо”, „Знай Рано, знай либе” и др. През 1995 г. „Балкантон” и списание „Фолк панаир ” издават част от песните на аудиокасета. В дует с Верка Сидерова записва „Овдовяла лисичката”, също от репертоара на Тинка Пешева. Записват я през 1957 г. в БНР „на един дъх” с оркестъра на Иван Кирев. По-късно през 1990 г. записът е включен музикалната колекцията на швейцарския продуцент и издател Марсел Селие – „ Мистерията на българските гласове ”. Албумът печели престижната американска награда „ Грами ”. И до днес „ Одвовяла лисичката ” е една от най-популярните народни песни от репертоара на Тинка Пешева, включена в учебниците по музика.
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Мобилни пунктове за събиране на опасни битови отпадъци ще бъдат разположени в град Раднево на 13.11 от 10 до 16 ч. , на ул. "Митьо Станев" 1, а в Стара Загора часът се запазва, но датите са две: 14.11 на паркинга до парк „Зелен клин“ и 15.11 на..
За шестнадесета поредна година, в навечерието на най-обичания от децата празник през зимата, Регионална библиотека „Сава Доброплодни” организира Конкурс за коледна картичка и оригинално коледно пожелание „Коледна магия“ – 2024. За да се включат в..
Последният роман на старозагорският писател Евгени Черепов, "Извън обхват", бе удостоен с награда "Перото". Официалната церемония на юбилейните десети литературни награди "Перото" се състоя през изминалата вечер в едноименния клуб в София, а в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net