Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ ще доставят на ЕС допълнително поне 15 млрд. куб. м. втечнен газ тази година

ЕС и САЩ ще ограничат зависимостта на Европа от руската енергия

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен с американския президент Джо Байдън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз и Съединените щати представиха в петък споразумение за доставка в Европа на повече втечнен природен газ от САЩ, като това става факт преди срещата на единния европейски блок на която ще се обсъдят мерки за ограничаване зависимостта от руските изкопаеми горива и за справяне с енергийната криза, съобщава Ройтерс и "Файненшъл таймс".

Президентът на Съединените щати Джо Байдън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявиха съвместна работна група, насочена към намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руския внос на енергия.

Приоритетите на работната група ще бъдат диверсифициране на доставките на втечнен природен газ и намаляване на търсенето на природен газ.

"Инициативата е фокусирана в две основни направления: първо, да помогне на Европа да намали зависимостта си от руския газ възможно най-скоро. Второ, да намали нуждите на Европа от газ като цяло", посочи Байдън.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен подчерта, че Европа иска да се откаже от руските горива, за да не финансира повече "този ужасяващ конфликт". Тя също така заяви, че ЕС отказва да плаща за руския газ в рубли и определи нареждането на Владимир Путин за това, като "шантаж и опит да се заобиколят санкциите".

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта също така, че санкциите срещу Русия дават резултат и войната ще се превърне в стратегически провал за Владимир Путин.

Танкер за втечнен прориден газ

САЩ заявиха, че ще осигурят допълнителни обеми на втечнен газ за пазара на ЕС от най-малко 15 милиарда кубически метра през 2022 г.

ЕС ще работи за осигуряване на поръчки за приблизително 50 млрд. куб. метра годишно на американски втечнен природен газ до 2030 г.

Междувременно двамата партньори прогнозират, че търсенето на природен газ може да бъде намалено с 15,5 милиарда кубически метра чрез спестяване на енергия в домовете през тази година, докато ускоряването на вятърната и слънчевата енергия може да замени природен газ в размер на 20 милиарда кубични метра.

ЕС планира да спестява 170 милиарда кубически метра природен газ годишно до 2030 г.

Нахлуването в Украйна на Русия, която е най-големия доставчик на газ в Европа, доведе до рекордно високи цени на енергията и накара ЕС да се ангажира да намали употребата на руски газ с две трети до края на тази година чрез увеличаване на вноса от други страни и стимулиране на възобновяемата енергия.

"Съединените щати ще работят с международни партньори и ще се стремят да осигурят допълнителни обеми на втечнен природен газ за пазара на ЕС от най-малко 15 милиарда кубически метра през 2022 г., с очаквани увеличения и занапред“, съобщават от Белия дом.

Дългосрочната цел е да се гарантира, поне до 2030 г., около 50 милиарда кубически метра годишно допълнителен втечнен природен газ от САЩ.

Обещанието беше направено, когато Джо Байдън, президентът на САЩ, се срещна с Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, в петък сутринта в Брюксел във втория ден от визитата на американския президент в Европа, съобщава "Файненшъл таймс".

Ангажиментът на САЩ не уточнява каква част от допълнителния втечнен природен газ ще идва директно от Америка или от други страни производителки, подчертавайки трудностите пред едно по-бързо увеличаване на производствения капацитет и пренасочването на договорите на енергийния пазар.

Лидерите на ЕС ще обсъдят в петък какво още могат да направят, за да овладеят високите сметки за енергия.

Русия осигурява 40% от нуждите на ЕС от газ и повече от една четвърт от вноса на петрол. Тези, които най-много зависят от това предлагане – по-специално Германия – не са склонни да предприемат стъпка в посока на забрана на вноса на руски горива, която би имала голямо икономическо въздействие.

27-те лидери на ЕС също така се очаква да се ангажират да започнат съвместно да купуват газ и да запълнят газовите си хранилищата на 80% преди началото на следващата зима, за да изградят буфер срещу по-нататъшни сътресения на доставките.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна