Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата чества Светите равноапостоли Кирил и Методий

| обновено на 11.05.22 в 15:17
Снимка: uni-vt.bg
На 11 май църквата отбелязва празника на Светите равноапостоли Кирил и Методий.

Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 година на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.

От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. 

През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви, народе възродени". През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).

В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа. 

След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.

 "Огромно е значението на Светите равноапостоли Кирил и Методий не само за църковната история, но и на националната ни история, затова неслучайно още черноризец Храбър, един от техните ученици и последователи, е записал, че ако запиташ славянските азбукарчета – "Кой ви е създал азбуката и превел книгите“, те всички знаят и в отговор ще рекат Свети Константин Философ, наречен Кирил, както и брат му Методий". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" богословът проф. Иван Желев:

Проф. Иван Желев, богослов

"Днес не само православните, но и славянските католици и протестанти също празнуват делото на Светите братя Кирил и Методий и тяхната памет. Днешният ден всъщност е Национален събор за българите, макар че само Класическата гимназия и Народната библиотека са наречени на тях, но тази дата – 11 май, е засвидетелствана още много рано, още дванадесети – тринадесети век в ръкописи, които се пазят. Наричаме Кирил и Методий просветители, не просто защото са ни дали азбуката или са ни дали писменост, а и защото са ни научили на християнската вяра в едно време, в което християнската вяра е била наистина на висок пиедестал като културен фактор за народите, които я приемат заедно с писмеността, която тя носи, с възможността да се развива".

Цялото интервю с проф. Иван Желев можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени