Земеделски производители излизат в четвъртък на протест в центъра на Хаджидимово, заради някои неясни моменти в Наредбата за деклариране на земеделските площи, залегнала в Закона за собствеността на земеделските земи.
„До 31 юли е срокът, в който стопаните трябва да заявят дали и как, ще използват през следващата селскостопанска година земеделските си земи или ще ги дават под аренда. Да, но в момента има много стопани, които не са информирани за този Закон за ползване на земеделските земи, който е в сила от 2012 година. И аз питам-защо чак се га става ясно, че съществува такъв Закон и чак сега ни се казва, че трябва да декларираме земите си? Този Закон е лобистки и се оказва, че е по-силен от нотариалните актове, които притежаваме за земите си. Това е един от проблемите, заради който ще протестираме“ - коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“, организатор на недоволството.
„Нека всеки, който иска да защити собствеността си, да излезе и да го направи, защото всеки, който си мисли, че е собственик на имот, след определено време ще се окаже, че не е собственик. Това му го гарантирам, защото, когато собствеността му се води на неговия пра, прадядо и когато се опита с решение, с нотариален акт да го докаже, след години ще се окаже, че не е негов. Ето аз например, не мога да докажа, че съм собственик на имот, защото не е деклариран. 10 години ми казваха, че нямам право да го деклариран и затова не го правех, сега изведнъж ми казват, защо не съм го декларирал“ - уточни още Иван Сабахлъков.
Той уточни, че другият проблем е в това, че хората, които в момента са в чужбина и решат след 31 юли, че искат догодина да работят земите си, но не са го декларирали, защото са били зад граница, няма да могат да ползват имота си следващата година.
Според Кирил Укев, директор на Областна дирекция „Земеделие и гори“ - Благоевград, „тази Наредба не е от вчера и стопаните трябва да са наясно с основните моменти в нея. Всеки стопанин, който не може лично да декларира земите си, може да направи това, чрез упълномощено лице. Става въпрос за Закона за собствеността на земеделските земи и тяхното ползване, който не е нов. Границите на ползване на масиви не търпят кой знае какви изменения, спрямо предходната година. Имотът паднал миналата година, за него може да бъде заявено участие и тази година, но ако не е бил разпределян годините назад, предполагам, че няма да има интерес и занапред да се ползва“-коментира още Кирил Укев.
Според него, стопаните трябва да подадат такива заявления, за да не попадне имотът им в така наречените „бели петна“. Ако това се случи, земеделският производител ще получи наем от ползвателя. „Регистрираните площи за подпомагане в област Благоевград са около 55 хиляди хектара, като споразуменията са около 20 хиляди. В сравнение с другите области, в нашата няма толкова много земи, определени като „бели петна“ - уточни още директорът на Областна служба „Земеделие и гори“-Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков и с Кирил Укев
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..