Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: Папатаците пренасят опасни инфекциозни болести

2
Д-р Магдалена Баймакова


Папатаците, наричани още флеботомуси, са дребни двукрили насекоми с дълги кокилести крачета. Ако човек не ги наблюдава внимателно, може и да не ги разпознае.  От обикновените комари се разлшчават по това, че при седящо положение крилцата на папатациевите мушици са доста по-големи и не са прилепнали към тялото. Летят на отскоци и на по-кратки разстояния. Появяват се в процепи, пукнатини, дървени стени на жилища, оборите. 

„По отношение на инфекциозните заболявания в страната ни се среща т.нар. папатациева треска – остро фебрилно състояние с 3-дневна треска. Патогенът може да  атакува нервната система и вероятността да се развие неврологична симптоматика е много голяма“ – каза за Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Клиниката по инфекциозни болести във ВМА – София и допълни, че се има предвид менингити и менинго-енцефалити.  

СнимкаСпециалистът от ВМА посочи, че на база актуално изследване, правено от авторски колектив от НЦЗПБ, Благоевградска област е сред  най-рисковите зони за комарно-папатациеви-флеботомно предавани инфекции, поради наличие на климатични условия. „Диагностичният процес не е лесен,  изискват се съответните проби в Националната референтна лаборатория. Няма място за паника, но трябва да се знае, че е възможен такъв проблем. Важна е личната профилактика и да се пазим от ухапвания. Папатаците са чувствителни към репелентите, които са подходящи при предпазване от комари и кърлежи“ – каза д-р Баймакова и посочи, че папатациевите мушици са преносители на друго много сериозно заболяване, което  може да бъде фатално – лайшманиозата,  която се среща в кожна и висцерална форма. При висцералната има засягане на вътрешните органи. Трудна е за диагностициране и лечението е много специфично, тъй като това е паразитологично  заболяване и медикаментите са съвсем различни от това, което се прилага в рутинната работа. И ако не се постави навреме и правилно диагнозата и терапията – изходът може да бъде фатален. Особено внимателни трябва да са хората, които имат контакти с кучета, чакали, лисици, вълци и имат ухапвания от такива мушици – развиват продължителни фебрилни състояния, имат срив в лабораторните изследвания, отклонения от левкоцитите, тромбоцити, анемия, уголемена слезка. При кожната форма се появяват специфични язви.

Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл

 

   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28