Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Травмата от Чернобилската авария е дълбоко залегнала в обществото

Снимка: news.bnt.bg

Въпреки миналите години фактът, че всяка аномалия, независимо дали е плод на военни действия  или на природни прояви, веднага ни прави осторожни, веднага започва да се мери радиационния фон и създава паника сред населението. Изключително дълго време, както се уверяваме, тази травма от Чернобил е залегнала в обществото“, каза за Радио Благоевград Тодор Тодоров, енергиен координатор в екологичното сдружение „За Земята“.  На 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала става авария. Според Международната скала за ядрени събития, наред с аварията на АЕЦ „Фукушима I“ от 2011 година, Чернобилската е една от най-тежките в историята на ядрената енергетика. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус, а радиоактивният облак  преминава не само над част от СССР, но и над  цяла Източна Европа и достига до Скандинавските страни. Стотици хиляди хора губят живота си, на милиони други – е белязан завинаги. Около 200 000 души са евакуирани от родните им места. По степен на замърсяване (без Русия, Украйна и Беларус), България е на пето място в Европа след Швеция, Финландия, Австрия и Норвегия. „Измерената сумарна радиоактивност, отложена през май 1986 година в България, е по-висока от стойностите през чист период от 90 до 1400 пъти в Северна България, от 340 до 1700 пъти в Южна България и от 1300 до 31 000 пъти в планинските райони“, припомни екологът, който вижда по-доброто бъдеще във  възможностите за развитие на енергийната ефективност, на чиста и устойчива енергия от ВЕИ, децентрализация на производството на енергия.

Интервюто с Тодор Тодоров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35