Започна обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград в първия университетски СТЕМ център в страната. През обучение в СТЕМ центъра вече преминаха преподавателите от Факултета по педагогика. Те се запознаха с начина на използване на образователния софтуер mozaBook, както и работа с технологията zSpace, която дава възможност за обучение чрез виртуални 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална и добавена реалност.
Доц.д-р Даниела Томова, зам.-декан на Факултета по педагогика: „ Първият СТЕМ център е изграден в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград по проект на Факултета по педагогика. В много училища навлиза тази технология и най-вече в началния етап, както и при преподаването на науките химия, физика, математика. Идеята на този СТЕМ център беше нашите студенти, когато придобият педагогическа правоспособност и се окажат в училище, в което има такава налична СТЕМ система, да могат да я използват.“ Доц. д-р Даниела Томова поясни, че обучението на преподавателите в СТЕМ среда започва с преподавателите от Факултета по педагогика, но през следващите седмици през обучение ще преминат преподаватели и от другите факултети, които на по-късен етап ще запознават студентите с възможностите на новите технологии.
Обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ в СТЕМ среда се води от Александър Чантов, експерт „Обучения и квалификации“ във фирмата, която отговаря за техническата част от СТЕМ кабинетите във висшето училище. „Това обучение включва най-вече конкретни технологии, които подпомагат обучението по методологията СТЕМ. Тук говорим за използване на методологията като конфигурация, т. е. не просто отделни парчета технологии, които нямат общо , а неща, които се съчетават добре, за да се повиши качеството, ефективността на учебния процес. Част от въпросната технология – интерактивни дисплеи; софтуер, който е конкретно образователен с ресурси, които подпомагат учителите да водят по-интересни и по-ангажиращи занимания. Включително има една станция zSpace, стереоскопична станция, която предлага възможност да управляваме в пространството 3D модели. Т.е. имаме възможност ръцете ни да са върху това, което изучаваме. Дали ще е човешка клетка, дали ще е устройство на двигател, дали ще е модел на сграда, можем да ги въртим в различни позиции, да ги виждаме, да ги сглобяваме и разглобяваме и т.н. Включително и 3D принтер, с който можем това, което сме визуализирали, да го изградим във физическия, в реалния свят като модел. Тези неща се съчетават добре и е редно и обучението им да бъде в един цялостен подход, за да се схване връзката между отделните елементи.“
Педагогическите специалисти, участвали в обученията, получиха безплатен достъп до образователния софтуер mozaBooK.В рамките на месец те могат да ползват богатата мултимедийната библиотека, която съдържа повече от 1 200 интерактивни 3D анимации, стотици образователни видеоклипове, аудио файлове и работни листове.
Освен преподавателите от Факултета по педагогика, в обучения в СТЕМ центъра ще се включат преподаватели от останалите факултети на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград.
В момента се създават още два СТЕМ центъравъв висшето училище. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...