Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Стоева: Стволовите клетки са здравна застраховка за семейството

Родителите на 10 922 новородени са пожелали извличане и съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане през 2022 г. по данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. През юли се провежда международна инициатива Месец заповишаване на информираността за стволовите клетки.

  Мая Стоева, административен директор на българска тъканнабанка коментира в ефира на БНР-Радио Благоевград ползата от  стволови клетки по време на раждане, извличането, обработването и съхранението им.


„Идеята и ползата от съхранение на стволови клетки по време на раждане е, че по този начин родителите могат да осигурят една своеобразна здравна застрарховка на цялото семейство, която като сума разположена във времето не струва много, но е много важна и може да се окаже безценна. Когато се взема този материал не се причинява болка. Вземането на стволови клетки по време на раждането се случва от тъканта и от кръвта, които са в пъпната връв на бебето. Т.е. бебето и плацентата вече са отделени от пъпната връв и тогава екипите се намесват, за да  вземат този материал. Не се причинява на никой болка и реално това е един биологичен отпадък, който се хвърля след раждането“ – поясни Мая Стоева. По думите и ключов момент при вземането и обработката на стволовите клетки е интервала от вземането до обработката им е да бъде максимално кратък, за да има качествено съхранена проба. Пробите се съхраняват в крио съдове, които поддържат температура минус 190 градуса и така могат да бъдат съхранявани на теория до безкрайност, на практика до около 40 години без никакъв проблем. Всяка банка прави мониторинг за качеството на клетките по време на съхранение и до момента няма проблем.


  Важно е родителите да знаят, че взетите, обработени и съхранявани в България стволови клетки от пъпна връв могат да се транспортират и прилагат за лечение навсякъде по  света. „Пробата трябва да бъде транспортирана с качествен съд. За да бъде изпратена някъде за лечение, тя се транспортира със специален крио съд, който поддържа тази температура, която е при температурата за съхранение. Защото пробата се размразява в лечебното заведение, където тя ще бъде трансплантирана. Проби, съхранени в България могат да бъдат транспортирани и използвани в цял свят. През последните година от български тъканни банки са освободени три проби за повлияване на дечица със състояния от спектъра на аутизма, като пробите са изнесени извън Европейския съюз. Казвам го, защото там се изисква допълнително разрешение от нашата агенция „Медицински надзор“, за да бъде изнесен биологичния материал през граница“.

  Мая Стоева посочи, че стволовите клетки от пъпната връв на бебето могат да се използват и при лечение на определени заболявания при родителите. „Реално тези стволови клетки имат много голям процент съвместимост със всеки един член от семейството. Родителите решават на кого да ги дадат и за какво до 18-годишна възраст, след което решава детето.“

  Решението за съхранение на стволови клетки се взема по време на бременността, като най-късно преди раждането бъдещите родители трябва да се избрали тъканна банка и да имат договор с нея.


   Стоева допълни, че в България има 4 лечебни заведения, които извършват трансплантация със стволови клетки. В страната се лекуват различни типове левкемия, ракови заболявания на кръвта – това са утвърдени терапии. С кръвните клетки има над 100-150 утвърдени терапии в цял свят, които могат да бъдат третирани със стволови клетки. Тъканните клетки се използват в регенеративната медицина. Медицината залага много на комбинацията от стволови клетки от двата вида, с които се опитват да лекуват диабет тип 1, експериментални терапии и лечение се прилагат за деца с аутизъм, детска церебрална парализа, множествена склероза. Работи се в много насоки, но е необходимо време, за да бъдат утвърдени като терапии. Стволовите клетки се използват и при козметични процедури.

  Предимството на съхраняваните в български тъканни банки проби е, че клетките се извличат и обработват възможно най-скоро след раждането, а това е условие за замразяване и съхранение на максимално количество живи клетки. Периодът между вземането и обработката трябва да бъде възможно най-кратък.


  Интересът на бъдещите родители за съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане нараства постепенно, като делът на запазените проби у нас се увеличава от 16 на 19% за 1 година. По данни на Националния статистически институт в България през 2021 г. са родени 58 678 деца, а  според статистиката на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за 9133 от тях са запазени стволови клетки. През 2022 г. при ощо 56 917 новородени са запазени стволови клетки за 10 922 бебета, или за 19% от всички. У нас работят активно 6 тъканни банки. От тях 3 са представителства на международни тъканни банки с разрешение да извършват само част от процеса, а именно вземането наклетки и изпращането им в лаборатория за обработка, и 3 български, които имат разрешително за целия процес – вземане, транспортиране, обрабока и съхранение.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38