Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-добрата защита срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна

Най-инвативната защита срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна и в България по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. 9-валентна ваксина срещу 9-те типа човешки папилома вирус, които са най-честите причинители на HPV заболяванията.

В навечерието на първия учебен ден стартира информационната кампания „Защити бъдещето им“ в подкрепа на ваксинирането на деца и юноши срещу човешкия папилома вирус. Организатор на кампанията е Коалиция HPV, обединяваща водещи специалисти в различни области на медицината и неправителствени организации, чиято цел е превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести. По думите и човешкия папилома вирус е най-разпространения патоген, който се предава по полов път. „НPV причинява кондиломи, папиломи, но може да причини при жените рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на ануса, при мъжете – рак на ануса, както и на главата и шията. Реално и двата пола страдат от човешкия папилома вирус“.

  Всички сексуално активни мъже и жени ли се срещат с човешкия папилома вирус през живота си?  „Почти всички. Статистически мъжете се срещат по-често с вируса. Доказано е, че над 90% при полово активните мъже и над 80% при полово активните жени ще се срещнат минимум 1 път през живота си с човешкия папилома вирус“.

  Защо ваксината трябва да се постави преди младите хора да започнат сексуалните контакти? „При клиничните изпитвания и след това при различните проучвания, които са правени  в реалната практика в държави, с масово приложение на ваксината срещу човешкия папилома вирус – е доказано, че тя е най-ефективна в тези първи години преди да станат сексуално активни младите хора. Затова най-оптималната възраст за изграждане на най-траен и ефективен имунитет е възрастта 9-17 години. Защото реално е добре да се изгради една добра протекция преди изобщо човек да бъде в контакт с този толкова разпространен вирус. Поради тази причина се препоръчва ваксината да се поставя на момичета и момчета преди те да имат полов контакт. В зависимост от възрастта е възможно да има необходимост от 2 или 3 дози, но след проведен пълен ваксинационен курс тези деца и младежи ще имат доживотна протекция срещу този вирус.“


 Ще има ли ефект ако ваксината срещу човешкия папилома вирус си поставят хора, които вече са сексуално активни? „Могат. От Центъра за превенция и контрол на заразните болести в САЩ определят горна граница 45 години. Но тя може и да не се спазва, тъй като човек може да се ваксинира на всяка една възраст след 9-годишна възраст нагоре. Винаги може да има само полза, няма риск, дори тези лица в момента да са с активна инфекция с някой тип човешки папилома вирус. Ваксината ще им осигури протекция срещу другите типове, а дори и срещу този, от който в момента те са заразени. При този вирус за нас е неприятно, но за него е много удобно, защото той си е изградил механизъм, чрез който се крие от имунната система. Реално човек дори и в миналото да се е самоочистил от някой от типовете човешки папилома вирус, той не изгражда траен имунитет. Траен имунитет може да  изгради само ваксината срещу човешки папилома вирус“.

   Д-р Христиана Бацелова уточни, че 9-валентната ваксина срещу HPV по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка на Министерството на здравеопазването е безплатна за момичета на възраст от 10 до 14 ненавършени години. По този начин България се нарежда до страните от Европейския съюз и някои извън Европа, които са проваксинално настроени, като някои от тези страни са елеминирали рака на маточната шийка при младите жени. „Австралия е типичния пример за това как една високоефективна ваксина, прилагана масово на момчета и момичета, доведе до елиминирането на рака на маточната шийка при младите жени. Те са пример за доверие от страна на родителите към здравните власти и постигнаха много голям успех. Туркменистан е държава, в която има 99% обхват по тяхната програма с ваксината срещу човешкия папилома вирус. Дори Македония и Сърбия са по-добре от нас. Тъжно ми е да го кажа, но ние сме изключително изостанали в това отношение, което води до това, че повече от 1 жена на ден губи живота си заради рак на маточната шийка“.



   За желаещите да направят ваксина по Националната програма за първична профилактика за рак на маточната шийка с осигурена безплатна 9-валентна ваксина, д-р Бацелова поясни, че тя може да бъде поставена при личния лекар. Всички останали могат да закупят ваксината от аптека и да им бъде поставена от лекар.


   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16