Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-добрата защита срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна

Най-инвативната защита срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна и в България по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. 9-валентна ваксина срещу 9-те типа човешки папилома вирус, които са най-честите причинители на HPV заболяванията.

В навечерието на първия учебен ден стартира информационната кампания „Защити бъдещето им“ в подкрепа на ваксинирането на деца и юноши срещу човешкия папилома вирус. Организатор на кампанията е Коалиция HPV, обединяваща водещи специалисти в различни области на медицината и неправителствени организации, чиято цел е превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести. По думите и човешкия папилома вирус е най-разпространения патоген, който се предава по полов път. „НPV причинява кондиломи, папиломи, но може да причини при жените рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на ануса, при мъжете – рак на ануса, както и на главата и шията. Реално и двата пола страдат от човешкия папилома вирус“.

  Всички сексуално активни мъже и жени ли се срещат с човешкия папилома вирус през живота си?  „Почти всички. Статистически мъжете се срещат по-често с вируса. Доказано е, че над 90% при полово активните мъже и над 80% при полово активните жени ще се срещнат минимум 1 път през живота си с човешкия папилома вирус“.

  Защо ваксината трябва да се постави преди младите хора да започнат сексуалните контакти? „При клиничните изпитвания и след това при различните проучвания, които са правени  в реалната практика в държави, с масово приложение на ваксината срещу човешкия папилома вирус – е доказано, че тя е най-ефективна в тези първи години преди да станат сексуално активни младите хора. Затова най-оптималната възраст за изграждане на най-траен и ефективен имунитет е възрастта 9-17 години. Защото реално е добре да се изгради една добра протекция преди изобщо човек да бъде в контакт с този толкова разпространен вирус. Поради тази причина се препоръчва ваксината да се поставя на момичета и момчета преди те да имат полов контакт. В зависимост от възрастта е възможно да има необходимост от 2 или 3 дози, но след проведен пълен ваксинационен курс тези деца и младежи ще имат доживотна протекция срещу този вирус.“


 Ще има ли ефект ако ваксината срещу човешкия папилома вирус си поставят хора, които вече са сексуално активни? „Могат. От Центъра за превенция и контрол на заразните болести в САЩ определят горна граница 45 години. Но тя може и да не се спазва, тъй като човек може да се ваксинира на всяка една възраст след 9-годишна възраст нагоре. Винаги може да има само полза, няма риск, дори тези лица в момента да са с активна инфекция с някой тип човешки папилома вирус. Ваксината ще им осигури протекция срещу другите типове, а дори и срещу този, от който в момента те са заразени. При този вирус за нас е неприятно, но за него е много удобно, защото той си е изградил механизъм, чрез който се крие от имунната система. Реално човек дори и в миналото да се е самоочистил от някой от типовете човешки папилома вирус, той не изгражда траен имунитет. Траен имунитет може да  изгради само ваксината срещу човешки папилома вирус“.

   Д-р Христиана Бацелова уточни, че 9-валентната ваксина срещу HPV по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка на Министерството на здравеопазването е безплатна за момичета на възраст от 10 до 14 ненавършени години. По този начин България се нарежда до страните от Европейския съюз и някои извън Европа, които са проваксинално настроени, като някои от тези страни са елеминирали рака на маточната шийка при младите жени. „Австралия е типичния пример за това как една високоефективна ваксина, прилагана масово на момчета и момичета, доведе до елиминирането на рака на маточната шийка при младите жени. Те са пример за доверие от страна на родителите към здравните власти и постигнаха много голям успех. Туркменистан е държава, в която има 99% обхват по тяхната програма с ваксината срещу човешкия папилома вирус. Дори Македония и Сърбия са по-добре от нас. Тъжно ми е да го кажа, но ние сме изключително изостанали в това отношение, което води до това, че повече от 1 жена на ден губи живота си заради рак на маточната шийка“.



   За желаещите да направят ваксина по Националната програма за първична профилактика за рак на маточната шийка с осигурена безплатна 9-валентна ваксина, д-р Бацелова поясни, че тя може да бъде поставена при личния лекар. Всички останали могат да закупят ваксината от аптека и да им бъде поставена от лекар.


   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58