Не само хубавото есенно време изкара много хора на Кооперативния пазар в Благоевград – просто сега е сезонът на туршиите.
С наближаването на зимата домакините се отдават на приготвянето на зимнина.
Царска туршия, печени чушки, кисели краставички, лютеница, кисело зеле – това са зимните витамини за много български семейства.
Въпреки изобилието в супермаркетите много домакини продължават традицията с приготвянето на зимнина.
И цените, както продуктите, са разнообразни – зеле от 80 ст. до 1,20, карфиол 1,50 – 2 лв., моркови 1-1,50 лв., чушки от 1,50 до 3 лв., доматите са скочили най-много от 3,50 до 6 лв.
Вера Илиева от години отговаря за зимнината в семейството, пази традициите и рецептите още от нейната майка и свекърва.
„Всичко си правим сами – туршии, кисело зеле, всичко. По-вкусно е, защото си го правим по наш вкус. В магазина, като чета етикетите, не знам какво се слага", сподели и Мира Георгиева.
Младите хора обаче като че ли повече наблягат на пресни салати и на здравословното хранене.
Продавачите казват, че тази година има много продукция, но само по-възрастните пазаруват продукти за туршии, младите предпочитат от магазина.
За търговците проблемът не са цените, които са се запазили последните години, а това, че хората нямат възможности.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":