Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашенка в Англия: Тук здравната система е по-тромава, отколкото в България

Понякога трябва да чакаш линейка с часове, понякога и с дни



Гергана Симеонова е работила като медицинска сестра в Център за спешна помощ в България. В момента живее и работи в английското градче Харлоу, близо до Лондон като социален работник, който помага на възрастни, самотни или болни хора в ежедневните им нужди. В разговор на Илияна Типова, Гергана разказва как тя и съпругът й са преболедували Covid-19, как здравната система в Старото кралство се справя с пандемията и още за социалната политика на англичаните и разбира се локдауна. 
Естеството на работата на Гергана не позволява тя да спазва дистанция. Посещава различни домове. Работата е от рано сутрин до късно вечер на разпокъсано работно време. Казва, че не се притеснява, че може да се зарази с Covid-19: 

"Когато ходим по домовете имаме абсолютно всички предпазни средства, които са ни необходими. Старите хора, които аз посещавам по принцип живеят сами, т.е. те са в изолация. Може би, притеснението ми е от гледна точка на това аз да не ги заразя с нещо, аз да не им занеса вируса и да не го разнасям от къща в къща. Ползваме маски, ръкавици, еднократни облекла и калцуни, които след това се изхвърлят и при следващото посещение се слагат нови. Обаче точно заради това, че не можем да спазваме дистанция аз се заразих март месец от коронавирус. След като започнаха симптомите аз бях заразила и моя съпруг, и двамата боледувахме около 3 седмици. Изкарахме го като грип, но доста по-продължително. Нямахме дихателни проблеми, не стигнахме до пневмония."

В Англия, когато човек е със симптоми на Covid-19:

"Тук съветват хората да се обаждат на един специален номер (111) и да поискат съвет по телефона какво да правят. Тук, докато свикна с тяхната система на здравеопазване ми беше доста трудно, защото в България аз работих в здравната система и всичко сравнявах с това как процедираме в България. И по принцип тук много не ми харесват някои неща, заради това, че всичко става много бавно. Понякога трябва да чакаш линейка с часове, понякога и с дни, зависи от случая. До последно гледат да задържат хората вкъщи. Ако имат симптоми ги съветват да се изолират. Най-великото лекарство тук е парацетамол. Това е известно за всики българи, които живеят в Англия. И общо взето е това. " 

Болничен, неплатен или платен отпуск по време на карантина:

"Понеже аз работя като самонаета, нямам право на болничен. Всъщност няма кой да ми го плати този болничен. Обаче държавата отпуска средства на хора, които са затруднени финансово. И когато някой кандидатства, има си критерии според които може да бъде одобрен и да получи помощ от държавата. Доколкото знам от сънародници, доста хора получиха помощи заради това, че са им давали по-малко работа или заради това, че са си загубили работата в следствие на пандемията. Дори много от моите познати се завърнаха окончателно в България и след като пристигнаха в България, парите им бяха преведени. 80% от заплатата не малко."

За локдауна:

"Този локдаун не е като първия, който беше през пролетта. В момента всичко си работи. Заключени са само някои магазини за дрехи, фризьорски и козметични салони, барове и ресторанти, т.е. неща, които не са от първа необходимост. Обаче, понеже аз шофирам по цял ден и ми прави впечатление, че трафика си е същият, както преди локдауна."   

За мерките, дисциплината и контрола:

"Честно казано не всички спазват мерките. Не всички са съвестни. Тъй като общувам повече с възрастни хора. Те са много дисциплинирани в това отношение. Но тук го няма това като при нас българите – децата не посещават често родителите си. Събират се повече по празници. Не са като нас българите, друг тип са. Иначе никой не прави проблем, че хората се срещат или си ходят на гости.

Контролът не е затегнат. Оставят нещата на съвестта на гражданите."

За глобите за неносене на маска:

"За първи път е 100 паунда, а за следващо провинение е до 1000 панда."

Как изглежда ковид кризата в България отстрани?

"Положението изглежда доста зле. Много лекари загубихме. Много медицински работници, за съжаление. Доста болни има. Отстрани изглежда доста тъжно, но на мен ми се струва, че малко изкуствено се завишават бройките."

Пуснете си звуковия файл, за да чуете цялото интервю.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25