Тази гимназия 20 години пребивава в квартал в периферията на София и това силно й се отрази деградиращо. Критериите за прием, мотивацията на учениците вече не е онази, която имаше, добави тя.
Методиева гарантира, че сградата на Женския пазар е здрава и солидна: Тази сграда я намери заместник-председателят на Столична община Тодор Чобанов. Това временно настаняване е свързано с желанието на предходни министри на културата да търсят пари и средства за финансиране на ремонт на ул. "Баба". Това е абсолютен нонсенс при положение, че общината е положила вече усилия и е открила единствената сграда, която няма ученици. Въпреки това около 2 млн. лв. са поискани за ремонт на сградата на ул. "Баба" в "Модерно предградие". Средствата са дадени, ремонтът е направен и точно това е, което взриви всички нас, бивши възпитаници на НГДЕК, изкуствоведи, режисьори и др., за да кажем:"Чакайте, нека да спасим НГДЕК сега да остане в центъра на София. Вече сте намерили сграда на гимназията“.
Методиева посочи и още един от аргументите на хората, които не желаят гимназията да се върне в сградата на ул. "Баба". По думите й, в самата сграда има азбестови плочи, които са канцерогенни.
Димитър Сотиров, възпитаник на НГДЕК и родител на ученик в гимназията, изказа мнение, че целият спор дали гимназията да бъде на ул. "Баба", или в сградата на ул. "Кирил и Методий" е безсмислен и безсъдържателен: Не може да има такъв спор. Всеки разумен човек ще се съгласи, че мястото на тази гимназия може и трябва да бъде единствено в центъра. Това е микс от лични интереси и амбиции. Не искам да спекулирам с това дали някой е заинтересован тези средства, които са похарчени по европейски програми, да бъдат оправдани, това е въпрос на други органи, но искам да кажа, че освен нашето мнение като родители, на учителския съвет преди седмица видях очертаното противоречие между малка група учители и огромната част от преподавателския колектив и от учениците, които са се подписали в подписка за оставане на гимназията на ул. "Кирил и Методий". Трябва да призная, че съм изумен от решението на министър Петър Стоянович.
Сред подписалите са имена като писателите Алек Попов, Юрий Дачев и Георги Тенев, професорите Богдан Богданов, Анна-Мария Тотоманова, оперната прима Александрина Пендачанска, театралните режисьори Явор Гърдев, Александър Морфов, Бина Харалампиева, художниците Светлин Русев и Андрей Даниел, журналистите Кирил Вълчев, Андрей Захариев, Иван Кулеков, Горан Благоев и Тони Николов, писателите Ани Илков, Кристин Димитрова, Марин Бодаков, Мари Врина-Николов, актьорите Михаил Билалов и Диана Добрева, филмовата продуцентка Мартичка Божилова, адвокат Йорданка Бекирска, както и дълъг списък на бивши възпитаници на НГДЕК, сред които се четат имената и на политици като Борислав Цеков, Мартин Захариев, Корнелия Нинова и Ваня Добрева.
В петък, 14 февруари, в БТА ще се състои съвместна пресконференция на родители, учители, на подписалите писмото и Български хелзинкски комитет, на която ще бъдат обявени следващите действия срещу това конюнктурно и безотговорно, според подписалите, решение.
Мненията на Юлияна Методиева и Димитър Сотиров чуйте в звуковия файл.