Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското училище за политика "Димитър Паница" ще разработва модели за ефективни обществени съвети

Снимка: Капитал

Модели за ефективни обществени съвети, които да бъдат прилагани у нас, предстои да разработи българското училище за политика "Димитър Паница". В предаването "Хоризонт до обед" Ирина Алексиева – изпълнителен директор на училището, обясни:

Има нещо, което за мен лично стои на първо място, и то е свързано с това – доколко прозрачни са процедурите, по които гражданите имат достъп до обществените съвети и какви са нашите възможности ефективно да влияем върху формирането на публичните политики. Към момента има около 75 консултативни съвета. Важно е да видим какъв е принципът, на който се формират тези обществени съвети, какво гарантират, какъв е гарантираният достъп на гражданите и гражданските организации, равни ли са всички в този достъп, нямаме ли усещането, че някои организации са по-избрани от други организации и затова пребивават в няколко обществени съвета, какъв е механизмът,
по който се случват и взимат решенията и формират политиките в този обществен съвет, и какъв е контролът, който се упражнява от обществения съвет върху приетите вече политики. Има и една част, която за мен се губи в целия процес на формиране на политики – каква е отговорността, коментира Алексиева и добави, че няма отговорност и това е голям проблем.

Би следвало гражданските съвети да бъдат едно място, където хората се събират с тяхната експертност, знание, възможност да създават по-качествени и публични политики. Тези обществени съвети би трябвало да бъдат отвъд мандата на един или друг министър, т.е. те да функционират като една възможност за контрол и добавяне на стойност на това, което се случва в страната
.

Едната част на проекта включва анализ на всичко, което има в България като практика с неговите силни и слаби страни. Втората част е анализ на голяма част от европейските практики: Ще извадим едни общи принципи, по които нещата се случват, и да предложим решения. Към края на проекта, когато всички анализи са готови, ще съберем на кръгла маса всички заинтересовани страни, за да споделим наученото и да излезем с обща позиция за това как би изглеждал един съвет в България от процедурна гледна точка. Този модел трябва да го имаме, така че да е ясно, че този процес се случва при тези правила. Когато имаме един модел, който сме сигурни, че работи, би било неразумно да не се използва, особено при формирането на публичните политики. Целта чрез тези съвети е прозрачни политики, които да водят до по-високо качество на публичните политики. Това означава, че за нас, като данъкоплатци, целият този процес по формирането на публични политики ще става по-евтин.

Цялото интервю с Ирина Алексиева можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени