Общините масово не одобряват картите на дюните и могат да спрат процеса по изготвяне на специализираните карти на черноморското крайбрежие. Това стана ясно от оплакване на Агенцията по геодезия, картография и кадастър пред парламентарната комисия по регионално развитие.
Специализираните карти на морския бряг трябваше да определят веднъж завинаги къде се простират дюните, къде са плажовете и къде точно може да се строи. Те трябва да се приемат до 15-и септември тази година. Според Тома Белев от Сдружение „Балкани“ е сериозен проблем забавянето на закона вече 6 години:
Позицията на общините да не подписват кадастралните карти не може да спре изпълнението на закона, защото все пак отразяването на лагуните, плажовете, дюните в специализираните кадастрални карти е задължение по закон, съществуващ от 2008-а година. /…/ За съжаление няма система за контрол защо не се спазват сроковете. Вероятно ще има желание максимално да се бавят тези процедури, само и само за да няма ограничаване върху застрояването на черноморското крайбрежие. За съжаление общините се превърнаха в активен застъпник на идеите за застрояване, водени от интереса на съответните административни структури, защото повече възможности за строителство означават и повече възможности за корупция, каза Тома Белев в интервю за предаването „Преди всички“.
Белев обясни, че природозащитните организации следят как се върши процесът: Реално срокът, в който трябва да са готови кадастралните карти, е изтекъл, тъй като законът е много ясен – една година предоставяне на информация на МОСВ и шест месеца след това Агенцията по кадастър трябва да ги е нанесла в съответните кадастрални карти. МОСВ приключи проектът си през март миналата година. До май месец тази година изтича срокът, който е определил законът за отразяване на тези данни – къде има дюни, в кадастралните карти.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.