Тези цифри показват, че банката е класическа пирамида. Тоест – вземат се едни пари, дават се на наши хора, тя се изтегля и всичко се плаща с новопостъпилите депозити. Само че почти всички пирамиди от този тип могат да съществуват една, две, максимум три години и те фалират, понеже трябва на 8 месеца да се удвояват постъпващите средства в банката, а това практически е невъзможно да стане. Тоест тя не може да бъде такава пирамида.
След като банката затвори, са осчетоводени 400 млн. лева загуба. Тоест сумарната загуба не е 4,2, а 4,6 милиарда, ако данните са верни. Заради високите ликвидни нива, поддържани КТБ, излиза, че само 1 млрд. лева е работил, а 4,6 са били източени, разтълкува данните Гледачев. Той припомни, че е бил от критиците на КТБ, но в момента според БНБ, прокуратурата и "други лица" тази сума е голяма, докато според останалите финансисти тя е максимум 1 милиард – 1,5 милиарда, а в най-лошия вариант – 2 милиарда.
КТБ е била в продължение на години свръхкапитализирана, припомни финансистът. Била е и банка на годината: При положение че 72% от банковия сектор у нас е в ръцете на чужди банки, ако КТБ е била източвана толкова силно, те са щели да разберат и са можели да го оповестят, за да привлекат депозитите от КТБ към себе си, каза финансистът.
Гледачев смята, че целта на цифрата 4,2 млрд. е КТБ да фалира на всяка цена и никой да няма желание да я спаси.
Малко преди да се затвори банката, "Петрол" АД беше купен с кредит от КТБ за 200 милиона лева, като активите бяха 400 милиона лева. Ето ви една добре капитализирана фирма. Това е 200% обезпечение. "Петрол" АД вече се премести със седалище в Ловеч. Най-вероятно при един фалит на банката задължението от 200 милиона ще бъде договорирано с квесторите, които ще ликвидират банката, и той ще спадне до 100, 120, 130 милиона. Ето, виждате как веднага се печелят едни от 100 до 200 милиона.
Интервюто на Силвия Великова със Светозар Гледачев можете да чуете от звуковия файл.