Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Пенчев: Настояването за по-бърз процес по делото КТБ не е намеса в работата на съда

Снимка: БГНЕС



Настояването за по-бърз процес по делото КТБ е разумно, а не намеса в работата на съда. Това заяви в предаването „Преди всички“ омбудсманът Константин Пенчев.

Винаги съм казвал, че когато се настоява съдът да гледа по-бързо делата в разумни срокове, това не е вмешателство в независимата съдебна система, а това е изискване за малко разум. Не може делото за отнемане лиценза на КТБ – тази банка, която разтресе цялата държава, да се отлага и да се насочва по правилата за всяко едно друго дело, защото били много претоварени. По мое време такива дела никога не съм насрочвал в такива неразумни срокове. Вие разбирате ли, че цяла България в момента чака дали ще бъде потвърдено отнемането на лиценза или не, защото ако то бъде потвърдено, едва тогава ще започне несъстоятелност, производството. Ние в момента не знаем какво се прави с това имущество, дали не се разпродава. При несъстоятелност има жестоки правила. В момента тази банка е под особен надзор, висяща.

Според омбудсмана в случая с КТБ БНБ не си е свършила работата. Той подчерта, че тепърва големите вложители ще заведат дела. Тепърва държавата ще бъде осъждана и да плаща, добави още Пенчев.

Крайно време е да започнем да се оттласкаме от дъното във всичките посоки – съдебна реформа на първо място, здравеопазване, образование, каза Пенчев и добави: Това може да се постигне само с общи усилия и разбирателство. По никакъв начин езикът на омразата не помага. /…/ Няма ли реформи, ще има само скандали, само омраза. Дали ще обвиняваме лекарите или ще обвиняваме ромите, или ще обвиняваме кой знае кого – това е еднакво непродуктивно и само поражда противопоставяне между хората.

За съдебната система омбудсманът коментира: „Гнилите ябълки“ не са само по върха. Те са на повечето възлови места в съдебната система. „Гнилите ябълки“ по върха възпроизвеждат себеподобни по-надолу. Да очакваме системата сама да се изчисти – това е пълен абсурд и не бива да е така. Политиците са тези, които са отговорни за развитието на страната, те трябва да направят законова база. Проблемът е друг. Ние с една нова законова база, нови правила, прозрачни конкурси, макар че кой ще ги провежда тези конкурси, да кажем, че ще спрем достъпа на „гнилите ябълки“ и отглеждането на „гнилите ябълки“ в системата, но аз питам – какво ще правим с тези, които са на място, на тези възлови позиции. Това са млади хора, несменяеми, които до 65 години не може да ги мръднете. Трябва да има един консенсус първо в парламента, да се съберат всички групи и да кажат първо дали са за съдебна реформа и да кажат какво ще се прави, оттук нататък да променят Конституция, закони и т.н. Няма да стане за един мандат, но трябва да се започне да се прочиства тази система, за да може тя след това да изчисти останалите системи. Иначе България фалира, няма да има никакви инвестиции.

За корумпираните съдии Пенчев каза: ВСС ги назначава, той ги уволнява, аз ли да събирам доказателства за подкупи. Аз се опитах да спра по етажите на сградата големите торби да не се носят чак толкова явно, опитах се да огранича нещата. Ти си пръв между равните. Има си инстанционен контрол. Това е много трудна работа. Когато кажем – главният прокурор може да направи всичко, нищо не може да направи той. Главният прокурор без от МВР или от ДАНС да му подадат сдъвкания материал с това кой кога е хванат, сниман, със свидетели и т.н., нищо не може да направи. Трябва да има воля.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени