Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Донева: Ще настоявам вотът в Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори да не бъде таен

Снимка: БГНЕС

Ако не се промени сега действащият Закон за независим финансов одит, който и да е съставът на Комисията, при тези правомощия, които са разписани, няма шанс да бъде максимално в полза на обществения интерес. Това заяви в предаването "Преди всички" председателят на Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори Ваня Донева.

Миналата седмица Комисията за публичен надзор скандално реши да не отнема лиценза на "Кей Пи Ем Джи" – компанията - одитор на КТБ. След тайно гласуване членовете на Комисията не успяха да съберат изискваното от Закона мнозинство, за да отнемат временно правото на "Кей Пи Ем Джи" – България за одиторска дейност и беше наложена санкция от 100 000 лева.

За мен това решение също беше изненадващо. От обсъжданията, които сме правили текущо по отношение на резултатите, които са ни докладвани от разследващия екип, може би има един респект от авторитета на "Кей Пи Ем Джи", която е на първо място между одиторските компании. "Кей Пи Ем Джи" – България всъщност е българска компания и е част от глобалната одиторска мрежа и изпълнява една и съща корпоративна политика и култура, но не би следвало, ползвайки това отношение на респекта от авторитета на тази голяма одиторска компания, не мисля, че даваме добър знак и че помагаме на професията и обществото. Мисля, че това не е в защита на обществения интерес. Още повече, че отнемането на права на компания от голямата четворка ще е прецедент за България, но няма да е прецедент в света. 

Следващото заседание на Комисията е определено да бъде на 15-и януари, каза тя. По думите й в дневния ред няма точка за разкриване на тайния вот:

От медиите разбрах, че ще има такова предложение от членовете, което означава, че ще бъде включена в дневния ред и ще бъде разгледана.

Ще настоявам вотът да не бъде таен, а явен. Ще предложим да бъде променена паричната санкция, тя да не бъде в абсолютна сума, защото при големите компании тя е пренебрежимо ниска. Предложението ще бъде паричните санкции да бъдат в размер на определен процент от стойността на приходите. Ние сме си поставили срок до края на тази години новият закон да бъде факт, коментира още Донева. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Ваня Донева чуйте в звуковия файл.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна