Друга промяна в Закона цели спирането на практиката жени да се записват формално в университетите само за да се възползват от еднократната помощ за раждане на дете от майка-студент, която е в размер на 2880 лева. Обсъжданите варианти предвиждат получаване на помощта на части след завършване на даден семестър или накуп – след навършването на една година на детето. В момента майките, които следват, получават помощта наведнъж, веднага след раждането на детето, като от тях се иска само документ, че са се записали във висше учебно заведение.
Като стъпка в правилната посока определи предлаганите промени икономистът Явор Алексиев – анализатор в Института за пазарна иконономика:
Вижда се осъзнаване на някои от проблемите, най-вече ниската ефективност на програми като подпомагането на семейства с деца. Въпросът е дали днес, когато бъдат представени предложенията, те ще са част от някаква по-обща рамка, която да съдържа нов подход изобщо на работа на самата система за социално подпомагане, защото в много отношения тя е доста анахронична по своя модел и структура. Факт е, че министър Калфин е първият от 2007-2008 година насам, който сериозно повдига въпроса за нуждата от преструктуриране на някои програми.
Явор Алексиев посочи като правилно предложението за диференциация при плащането на семейните помощи за деца. Там, по думите му, сега липсва контрол, а средствата, които се харчат, са огромни.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.