Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Напълно е прав правосъдният министър Христо Иванов, че извънредното законодателство е лоша идея и до него трябва да се прибягва само в краен случай. Той каза това по BTV по повод на приетите спешно и единодушно промени в Закона за банковата несъстоятелност, с които стана възможно преди КТБ да бъде обявена в несъстоятелност, в нея да бъдат назначени временни синдици, с право да искат от съда разваляне на сделки, сключени преди влизането на поправките в сила. Мярката беше по идея на премиера Бойко Борисов, който обяви, че банката се разграбва заради бавната работа на съдебната система по казуса.
Иванов не беше във възторг и от втората поправка КТБ, която ще позволи на главния прокурор да атакува пред съда и да замразява за срок от 48 часа сделки между частни лица, когато е "заплашен държавният или общественият интерес".
Че КТБ се разграбваше бавно или може би не толкова бавно, имайки предвид големината ѝ, под носа на съдебната система, специалните служби, управление "Банков надзор" и ред други институции, виждахме всички. Че руският французин Луврие нито иска, нито може да плати 900 милиона евро дългове, за да придобие шест компании за едно евро, също беше очевадно. Но, частните случаи не могат да бъдат оправдани за приемане на закони, с помощта на които се посяга на частната собственост. Частната собственост върху средствата за производство, която стои в основата на капитализма и публичната собственост върху средствата за производство, която е фундамент на комунизма, са ясно разграничени. Те не могат да бъдат сбъркани една с друга, не могат да бъдат смесени и комбинирани, не е възможно чрез постепенни промени да се премине от едната към другата. Те са взаимно несъвместими. По отношение на едни и същи средства за производство може да съществува или само публичен, или само частен контрол....