След две съдебни заседания, в рамките на които бяха разпитани общо трима свидетели, и 90 -минутни пледоарии, бившият вътрешен министър си тръгна от Съдебната палата невинен.
Решаващо значение за обрата изигра решението на ВКС, който върна делото, защото на Цветанов не е бил осигурен справедлив съдебен процес.
Заместник - председателят на ГЕРБ заложи на предпазливите коментари:
Винаги съм искал присъдата, която се произнася да бъде справедлива, съобразена с българското законодателство и с това, което е страната ни като член в ЕС.
Цветанов обеща да не превръща оправдателната си присъда в предизборен лозунг:
За разлика от други, които използваха през 2013 година да призовават да се оттегля от политиката, защото съм подсъдим. Разбира се, може би с дейността, която правех като министър на вътрешните работи, може би някой е преценил, че трябва по някакъв начин да си направи някакъв реванш.
На въпрос дали има предвид прокуратурата, вторият човек в ГЕРБ препрати към адвокатите си. И българският му защитник Менко Менков, и немският - Ханс Петер Ул, видяха политическа мотивация в активизирането на прокуратурата по делото за шестте "Не" -та близо 4 години, след като са били написани. Ул, който беше гост на предизборното събитие на ГЕРБ в зала "Арена Армеец" в неделя, беше съвсем директен за закъснялата инициативност на прокуратурата:
Тази присъда показва, че прокуратурата не трябва да се намесва в противоборството между отделните политически партии и не трябва по никакъв повод да действа пристрастно.
Малко след като прокуратурата беше поискала отново затвор за Цветанов, Ул я посъветва да не протестира и напомни:
Скоро ще излезе поредният доклад от ЕК и мисля, че в преценката за това как се развива правовата държава в България, това съдебно решение ще бъде осъдено.