Начинът, по който се случи цялата трансформация, очевидно не е много задоволителен за мнозина. Обществото се раздели най-общо на две големи категории – тези, които спечелиха от трансформацията, и тези, които се чувстват загубили от трансформацията.
Днес всичко е достатъчно ново и трябва не толкова да се оправдаваме с наследството на комунизма, а да погледнем какво от направеното сме направили зле и как може да го поправим от тук насетне.
Според проф. Антоний Тодоров основната причина за днешното неудовлетворение от демокрацията е, че пазарът е изместил политиката.
Когато констатираме такова неудовлетворение от демокрацията, го виждаме и в много други страни, включително в такива демокрации, от които сме искали винаги да се учим. Но това не намалява нашата собствена отговорност.
Проф. Тодоров подчерта и нуждата от обновление на демокрацията и допълването й с други практики, за да я направят по-жизнена.
Демокрацията започна да става безразлична на хората и това може да я съсипе и да доведе до нови политически режими.
Изборите вече не са достатъчни сами по себе си, защото те винаги разделят обществото на мнозинство и малцинство. Трябва други практики, които да направят така, че обществото да се почувства ангажирано, че живее общо.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.