Понасяме големите негативи на глобализацията, която се оказа много успешна в икономически план, създавайки нова комуникационна ситуация на тотална свързаност и осведоменост, но и предизвика това ново преселение на народите. . . От една страна имаме едно уморено, доволно, демократично, но малко общество – европейското, а от другата - огромни маси на съседни континенти, подвластни на закона на разширяването.
Относно липсата на солидарност с проблемите на бежанците, проф. Знеполски обясни, че страните от Нова Европа имат различен исторически опит и това се отразява на техните реакции:
Те са много по-чувствителни на тема „тотални идеологии“, а радикалният ислям е такава тоталитарна идеология. Източноевропеецът смята, че не е "по чергата му" да проявава солидарност с подобен тип население.
Явно радикалният ислям е естествено патологично тяло в голямото тяло на исляма, изтъкна в анализа си проф. Ивайло Знеполски:
Някъде неговите молекули съществуват и започват да превземат основния организъм. Поводите могат да бъдат най-различни, но един от основните е крахът на авторитарните, понякога брутални режими като тези на Саддам, Асад или Кадафи. Краят на междинната и удобна дълго време за Запада формула на режимите в тези страни беше генератор на радикалния ислям.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.