Предложените промени в Закона за културното наследство са неудачни, предупреди археологът проф. Диана Гергова в предаването "Неделя 150". Поправките са крачка към унищожаване на професионалните структури, които трябва да вземат решения за съдбата на всеки паметник на културата в България.
Тя обясни, че за съжаление силите и механизмите, които следват тези поправки, все по-ясно се очертават - ние нямаме нужда от “Ислямска държава“, защото ние имаме вътрешни свои разрушители на нашата история, които я преиначават:
Това е следващата крачка към унищожаване на истинските професионални структури и механизми, които трябва да вземат отношение за съдбата на всеки един паметник, така че всеки реализиран проект да отговаря не само на световните, но и на изискванията на нашите закони и да покаже нашето отношение и уважение към миналото.
Професор Гергова поясни, че като цяло законите поставят културно наследство в зависимост от решенията на администрациите, а не от решениятта на професионалните и водещи институции:
Както беше до вкарването на този нов Закон за културното наследство – сега последна дума имат администрациите, защото те са тези, които правят проектите и които кандидатстват, както и тези, които получават средствата.
Тези промени са още една крачка към унищожаването на възможността за всякакви професионални решения при следващите възможности за усвояване на европейски средства, свързани с нашето наследство.
Нивото на професионализъм е почти окончателно унищожено, допълни професор Гергова по повод готвените промени, които според нея елиминират изцяло правомощията на професионалната колегия изобщо.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.