Според Калпакчиев, изчистването на случая е от ключово значение за авторитета на съдебната система. Според Найденова, неглижирането на проверката на разговорите между Владимира Янева и Румяна Ченалова, е проблематично от гледна точка на действията по по-стария лобистки скандал от преди известно време, станал известен като Красьо Черничкия:
Прокуратурата в рамките на два до три месеца беше провела едно пълноценно разследване и беше предоставила на Висшия съдебен съвет напълно годни доказателства, с които се установяваха факти за зависимости между Красимир Георгиев и както членове на Висшия съдебен съвет, така и други магистрати. Последвали са 20 дисциплинарни производства, но този състав на Висшия съдебен съвет не успя поне да приложи онази мъдрост, която към 2009-та година и прокуратурата, и онзи състав на Висшия съдебен съвет е проявил.
Точката за скандала "Яневагейт", беше оставена за финала на редовното заседание на Висшия съдебен съвет в късния следобед. Тя не мина, защото "за" гласуваха само петима съдебни кадровици. Шестима се въздържаха, а девет бяха "против". Сред гласувалите "против" бяха представляващия Висшия съдебен съвет Димитър Узунов и Ясен Тодоров, за когото бившата шефка на Софийския градски съд казва, че са най-оправните във Висшия съдебен съвет, както и Милка Итова, също име от разговорите Янева-Ченалова. Ако тази инициатива на Калин Калпакчиев и Соня Найденова се провали, то другата, Висшият съдебен съвет да осъди кампанията, която от известно време поведе срещу съдии, съдилища и съсловни организации лидерът на РЗС и премиерски съветник Яне Янев, получи подкрепата на Висшия съдебен съвет.