Интервю на Веселина Миланова с проф. Христо Георгиев
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ако гражданските патрули бъдат разположени в контекста на Законопроекта за доброволчеството, който разписва пътищата и способите за оказване на помощ на държавните органи, те биха допринесли и с хуманитарен елемент в овладяването на положението с бежанците. Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ проф. Христо Георгиев, ръководител на департамент „Национална и международна сигурност“ в Нов български университет. Той коментира идеята на ДСБ т.нар. „граждански патрули“ да бъдат регламентирани официално и изтъкна, че това би станало по-трудно и сложно чрез промени в Закона за отбраната, а в идеята на ДСБ има толкова проблемни зони, че тя изглежда почти неосъществима в този й вид.
Проф. Георгиев посочи още, че философията на участие на тези патрули трябва да се изчисти и алтернативите за това са две - едната е да бъдат обучени, военизирани и да бъдат под контрола и командването на Министерство на отбраната (МО) и Министерството на вътрешните работи (МВР), а другата - да се създаде такава форма на обществена ангажираност, която да позволи обществото да подпомага тези органи.
Идеята не е изненада, тя е в руслото на предложенията от последните няколко години за подпомагане на органите на МВР, припомни проф. Христо Георгиев. По думите му, фактът, че има множество такива предложения и те идват от различни политически формации показва, че трябва да се разшири общественото начало в посока на контрола и осигуряването на обществения ред на фона на увеличаващи се рискове и поскъпваща сигурност.
Политическото късогледство в момента е по-силно от общите интереси, подчерта проф. Георгиев.