Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Циклотронът на БАН за лечение на рак – на склад заради забавени процедури и частни интереси

Циклотрон
Снимка: БГНЕС

Най-големият циклотрон на Балканите, който ще произвежда евтини и достъпни изотопи за лечение на онкоболни хора, стои на склад заради забавена процедура по въвеждането му в действие, липса на сграда и намеса на частни интереси от по-високите цени на сегашните продукти. Това се отразява на стотици болни, чието чакане на опашки за лечение може да бъде пагубно и близките им предпочитат да ги лекуват в Турция и Германия, вместо да правим това тук, обясни директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН Димитър Тонев.

Циклотронът е складиран в института, а забавянето се отразява върху 20 хиляди онкоболни у нас и то само за един изотоп, за другите трябва да се пътува в чужбина, заяви Димитър Тонев. Той отдаде забавянето на мудност на системата и не отрече намесата на комерсиални частни интереси, за да има внос и по-високи цени на продуктите, вместо да ги произвеждаме тук.

В началото на годината БАН получи апаратурата, която дава възможност производство на голяма гама изотопи, както за ранна и достъпна диагностика на ракови заболявания, така и за лечение. Институтът разполага с 1 млн. лева за сграда от МОН, очакват се още 3 милиона с постановление на Министерския съвет, за да се гарантира изграждането на сградата. Сред дарителите за закупуване на ускорителя е и АЕЦ "Козлодуй".

Амбицията е била до края на годината да бъде построен бункерът, в който да се монтира циклотронът, да се извършат първите тестове, да се закупят и монтират горещите камери, така че в началото на идната година да започне производството на изотопи, които Агенцията по лекарствата да одобри, за да бъдат доставяни на ниски цени до болниците.

Има виза за строеж, но трябва да се получи право на строеж върху земя-собственост на БАН. Готови сме с предпроектните проучвания и можем да обявим процедура за обществена поръчка за изграждане на необходимата за работата на циклотрона сграда, декларира Тонев.

Изискванията са за специална сграда и чиста среда, в която продуктите да имат гарантирано качество, тъй като се инжектират в кръвта на болните.

Това съоръжение е безопасно, не е ядрено съоръжение, увери Димитър Тонев.

Интервюто на Таня Величкова с Димитър Тонев можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна