Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Гочев: Промяна на броя на депутатите означава промяна на Конституцията

Красимир Калинов: Всички въпроси на "Шоуто на Слави" само "кълват" техниката на избор

Броят на народните представители е фиксиран в Конституцията на 240. Промяната на 120 означава промяна на Конституцията. Ако това се прави, трябва да се има предвид, че това не може да бъде извършено от обикновено Народно събрание. Броят на народните представители е част от статута на НС.

Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" бившият конституционен съдия Димитър Гочев и допълни, че броят може да бъде променен само от Велико народно събрание. Според него въпросът за задължителното гласуване е "спорен" от конституционно-правна гледна точка и Конституционният съд трябва да се произнесе по него.

Преподавателят в НБУ и бивш член на ЦИК проф. Красимир Калинов коментира:

Конституционният съд е този, който ще каже, кое е противоконституционно, но, на първо четене, някои от въпросите са дефинитивно антиконституционни. Това е за задължителното гласуване, за броя на депутатите – за тези неща в Конституцията има недвусмислен текст. Тези, които предизвикват този референдум и го осъществяват, са наясно и по тази причина е по-разумно да ги попитаме, защо включват тези въпроси, за които е ясно, че противоречат по своя начин на задаване на Конституцията.

Според него решението на депутатите да превърнат правото на глас в задължение "не е много законово издържано" и президентът е бил в правото си да наложи вето. Решението да се откриват секции в чужбина само в консулства и посолства обаче не противоречи на Конституцията, допълни той:

Да, това създава известни неудобства за някои хора, не за всички, но не е лишаване от право на глас, нито от активно, нито от пасивно избирателно право.

Калинов допълни, че ако депутатите бъдат намалени на 120, това ще засили корупционния натиск при избора им и ще влоши обстановката на създаване на закони. Част от въпросите са зададени манипулативно, така че хората инстинктивно да отговорят с "да".

Ако има смисъл да се пита на референдум нещо, това е да се пита тотално за политическата система, а всъщност всички въпроси кълват само техниката на избор и толкова. Няма такъв съществен за обществото въпрос, който да реши проблемите. Дори да отговорят, че искат мажоритарно избор, това с нищо няма да подобри обществената обстановка и честността на избор.

Калинов изтъкна, че референдумът ще струва на държавата 20 милиона лева, а Слави Трифонов може да го използва, за да влезе в политиката.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна