Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ финансовият анализатор проф. Боян Дуранкев и припомни, че през 2015 г. Исландия е оттеглила молбата си за членство с ЕС, а през 2016-а и Швейцария е показала „червен картон“ на членството:
Ползите от един Брекзит за Великобритания ще бъдат, първо, увеличаване на притока на мигрантите и второ – по-голяма вътрешна демокрация – нещо, което може да послужи като един бутон на ефекта на доминото за други страни, където т.нар. народни партии могат да вземат превес, ако Великобритания гласува с „не на ЕС“.
Апокалиптичните сценарии за икономически срив, ако страната излезе от ЕС, се чуват отдавна, изтъкна Дуранкев, но подчерта, че индексите на Швейцария са „литнали“, когато Берн се е обявил против членство в ЕС.
В момента има една много нежна хибридна войничка, която се води в посока оставането на Великобритания. Даже социологическите изследвания скочиха с над 20 процентни пункта нагоре в полза на оставането. Вероятно тази добре дирижирана война ще даде някакви ефекти и съм почти сигурен, че Великобритания ще остане в ЕС, но даже да излезе, катастрофата за ЕС няма да се състои, както не изригна вулкан в Исландия, когато тя каза „не“ на членството и както Швейцария не потъна.
Последиците от евентуален Брекзит ще бъдат значителни, подчерта той. Вноската на страната в ЕС е около 10 млрд. паунда годишно. Страната е и един от първооснователите на ЕС, който винаги има собствено мнение, ценено в ЕС.
Без Великобритания самият ЕС ще олекне и все повече централата ще се прехвърля от Брюксел към Берлин, което не е хубаво за ЕС.
Финансовият анализатор Цветослав Цачев оспори твърдението на Дуранкев:Ситуацията не е толкова оптимистична. В един идеален случай, в един идеален свят, излизането на Великобритания не трябва да се отрази на икономиката. Да, някои работни места от финансовия сектор ще имигрират от Лондон във Франкфурт или Париж, но това няма да се случи, защото финансовите пазари ще направят кризата много сериозна и много драматична. За щастие в момента шансовете за напускане са по-малки.
Дуранкев изтъкна, че сега спекулативните пари са много повече, отколкото през 1992 г. и прогнозира много негативен сценарий в първата година след евентуален Брекзит:
Паундът ще бъде разклатен поне с 20%, както твърди Сорос. Второ, за тази година ЕЦБ ще налива изключително много пари в банките, ще видим едно мини повторение на 2008 година, ще видим една по-сериозна гръцка криза, която беше 2012 година, по отношение на банките, тоест по отношение на драмите, които ги имаше тогава. Това ще се отрази на икономиката в Европа много лошо, защото пазарният механизъм, фондовите пазари, валутните пазари ще дадат своето отражение върху реалната икономика.
Великобритания може да си позволи да напусне ЕС, защото не е в еврозоната, но това не може да се повтори с Франция или Германия, защото ще срине, на практика, валутния механизъм, подчерта Цачев.