Първите 12 партии са за оставането, начело с водещата – на консерваторите, която има мнозинство в британския парламент. Едва 13-ата – UKIP на Найджъл Фараж, е за напускане на Европейския съюз.
Според журналиста ще има натиск британския премиер да не подава оставка.
По думите му решението на британците не е емоционална реакция на тъпи хора, а нещо, което почива на сериозни материални интереси.
Британия никога не прави емоционални ходове в своята история. Ако има държава, която винаги се е водила от студен и хладнокръвен анализ на собствения си интерес, това е Великобритания, коментира Валери Найденов.
Той даде за пример външната търговия на Великобритания в момента:
Делът на търговията с Европейския съюз напоследък много намалява и в момента е 45 на сто, с останалия свят е 55 на сто. Вече натежава останалия свят, а членството в ЕС пречи. Дефицитът в тази търговия за Британия е вече 68 милиарда с ЕС, докато с останалия свят е на позитивен баланс с 31 милиарда. Като добавим и ужаса с този наплив на мигранти – нормалното за Британия десетилетия наред е 30-50 хиляди на година, миналата година вече 370 хиляди, около 180 хиляди идват главно от Източна Европа.
От 2008 година до днес жизненото равнище на британците е паднало с 10% и хората основателно свързват това с миграцията. Колкото повече евтин работен труд влиза, толкова повече падат заплатите, допълни Валери Найденов.
Цялото интервю с Валери Найденов можете да чуете в звуковия файл.