В тези документи нямаше една точка, една запетайка, поставена от някакво медицинско лице. Тези осем бланки, които ми бяха представени, бяха абсолютно празни. Без никакъв подпис. Казах, че на празни формуляри не мога да се подпиша. Лекарят се опита да ме убеди, че това е животоспасяваща операция. Попитах го дали ще ми подпише празен чек от неговата банкова сметка. Каза ми "Не".
Началникът на Лечебен отдел във Военна болница д-р Антоанета Маринова даде още пояснения по случая, изтъквайки, че документите за Информирано съгласие са изискване на Националната здравноосигурителна каса, а местата със суми се попълват при изписване на пациент:
Общото правило в България е, че никой не може да бъде лекуван без неговото изрично съгласие. Неврохирургът е преценил, че предвид възрастта на жената, е добре да бъде хоспитализирана за наблюдение и ако се наложи оперативно лечение. 3 от тези бланки са абсолютно задължителни и са бланки на Здравната каса. Това Информирано съгласие има възможност за избор – давам или не давам. Ако не дадеш съгласие, никой няма да те оперира насила.
Листата се дават без печат и подписи, за да може пациентът да ги прочете и да разбере за какво става дума. Той трябва да ги попълни и да се подпише. На излизане от болницата той ще види върху какво се е подписал. Ако желае, може да му се дадат копия.Около 40 000 пациенти годишно досега сме имали единични случаи, при които пациентите си търсят това нещо.
Директорът на ВМА ген. Николай Петров посочи, че е направена проверка по случая, която не установява нарушения от страна на екипа, приел пациентката и провел последващи действия, но болницата ще търси правата си по съдебен път за уронване на престижа на лечебното заведение.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.