Тази година на 15 август се навършват 53 години от подвига на 26-годишния лекар от великотърновското село Стрелец д-р Стефан Черкезов. На този ден през 1963 г. той спасява от горящ автобус 47 души и почива на следващия ден от тежките си изгаряния, казва д-р Тотко Найденов, главен редактор на в. "Български лекар" и инициатор на Деня на Спасението.
Доц. Ивайло Даскалов, началник на Клиниката по спешна терапия във ВМА, посочи, че рискът, на който лекарите са подложени в работата си, е ежедневен и това е нормално за тях:
Рискът, на който сме подложени, особено медиците, които работим в условия на спешност, е ежедневен. Не бихме могли да го стадираме по някакъв начин, защото човешкият живот няма цена. Ние, медиците, сме обучени, така че преди всичко да мислим за здравето и живота на пациента. Това е мотото и символът, който се влага в днешния ден.
Лекарският съюз трябва да инициира проучвания за професионалните заболявания на медицинските специалисти смята още д-р Найденов. Той е предложил на Министерския съвет Денят на Спасението – 15 август да стане и Международен ден на спасението, защото:
В последно време в гражданската война в Сирия 600 лекари са убити по време на бомбардировки над лечебните заведения. Миналата година 500 лекари умряха, заразени от ебола в Сиера Леоне, но потушиха епидемията. И мисля, че заслужава тези лекари, а не само лекарите, всички хора, които са загинали при спасяване на човешки живот, да имат свой международен ден на спасението, както нашият български Ден на спасението е официализиран от МС през 2012 година.
Началникът на ВМА ген. Николай Петров и заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков подкрепиха идеята.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.