Прекарал 40 години от живота си в Рим, Добрович е типичен пример за завръщане към корените. Счита се за един от родоначалниците на светската живопис у нас.
Димитър Добрович е почитано име не само в българската художествена школа, но и в школите на Гърция и Италия.
Според главния инициатор на изложбата доц. Ружа Маринска, това е важна, макар и закъсняла среща с един от най-интересните български художници и напомня за една от големите фигури в българското изкуство:
Реално това е първата изложба в столицата след 1893 година. Тогава той се завръща в България и му уреждат изложба в тогавашното Народно събрание. Винаги малко встрани, не незабелязван, но недостатъчно изучен, във връзка с този юбилей Добрович получава заслуженото и възможност много повече хора, и специалисти, и публика, да се запознаят с неговото творческо дело и неговата личност.
Многото произведения, които Добрович носи със себе си в България при завръщането си в края на живота му, са разпръснати в частни колекции, обясни още изкуствоведът. Колекционери са отказали достъп до картините за изложбата и не са позволили дори заснемането им, което Маринска нарече доста несимпатичен нашенски проблем.
Освен представителната изложба "Романтикът Димитър Добрович", на творчеството на художника ще бъде посветена и специална конференция.