Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът "Българско даскало" помага на децата, които не разбират добре български, да останат в училище

Проектът "Българско даскало" помага на децата, които не разбират добре български, да останат в училище. В интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация "Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ), разказа за проекта:

"Българско даскало" е един от 24-те проекта, които Фондация "Работилница за граждански инициативи" подкрепя из цялата страна и който е насочен към работа с деца и изграждането на различни умения в децата. Обикновено проектите, които подкрепяме, са насочени към създаването и изграждането на силни страни в децата, така че те да могат да се справят с различни промени. Проектът на Фондация "Кузманов“ отговаря на най-големия и най-наболелия въпрос на българското образование – оставането на децата в училище. По-голямата част от първокласниците имат майчин език, различен от българския, което се явява изключително голям проблем за тяхното обучение в училище, което е на български език. Нивата на отпадане на децата от училище преди завършването на основно образование са наистина много големи и една от причините е, че те не могат да се впишат и не могат да достигнат децата, чиито майчин език е българският.

Ние се опитваме да предпазим децата, които са от ромски произход, от социално изключване, това заяви Атанас Кузманов, автор на идеята за проекта "Българско даскало":

Решихме да кандидатстваме по програмата, защото Фондация "Работилница за граждански инициативи“ подкрепя едни не особено големи фондации и неправителствени организации, каквато е и Фондация "Кузманов“. Нашата работа е да работим с учебни заведения в цялата страна, а това беше една много добра възможност ние да продължим нашата работа и да я задълбочим, да я сложим на едно друго ниво, а именно да работим и с децата, които са включени в специален СИП, работим и с родителите. Буквално другата седмица ще излезе наръчникът, който правим за родителите. Работим и с местните институции.

С дейностите по проекта децата се социализират, коментира Дафинка Самарджиева, учител в училище "Любен Каравелов" в Пещера:

Идеята ни беше да създадем такъв СИП, в който да се работи извън учебните часове, както и темата на часовете да бъде подчинена на проучване на историята на града, на местните паметници, запознаване на децата с традиции и обичаи на местното население, с традициите на различните етнически групи. Децата с голям интерес изследваха легенди, откриваха народни носии, предмети, които са били използвани от различните етноси преди години, като ги съпоставяха с това, което използват днес.

Цялото интервю с Илияна Николова, Атанас Кузманов и Дафинка Самарджиева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна