Ще се получи така, че гражданите ще имат правото на разходка до секциите, до урните. Ние сме демокрация, която прави в крачка някакви неща. Прави две крачки напред, една назад.
Преди близо десет години доц. Денкова бе сред първите, заговорили за т.нар. бял вот. Сега тя оценява квадратчето „Не подкрепям никого“ като стъпка в посока към белия вот:
Квадратчето „Не подкрепям никого“ не е протестен вот. Задрасквайки това квадратче хората не казват, че не искат да виждат никого в парламента, а че искат да виждат друго – други идеи, други лица. Това е напълно позитивен вот. Ако се протестира – това е срещу статуквото.
В отговор на въпрос как може при парламентарни избори "бялото квадратче" да има тежест, Лидия Денкова коментира:
Ако аз имам право на глас, имам също така правото този глас да бъде действително зачетен. Случай, в който бих сезирала Конституционния съд, ако задрасквайки квадратчето „Не подкрепям никого“ моят глас не бъде зачетен.
Ако 20 на сто задраскат квадратчето „Не подкрепям никого“, по естествен път може да бъде намален броят на депутатите и така този вот да има тежест и ефект, смята доц. Денкова:
Броят на депутатите да варира според процента на белия вот. Когато се гласува „Не подкрепям никого“, никой няма право да си преразпределя тези гласове в парламента, както е ставало досега.
Трябва да се разшири правото на пряка законодателна инициатива на националния омбудсман, докато гражданите не получат такова право, заяви още Лидия Денкова. Друга промяна според нея трябва да се извърши по посока намаляване на броя граждани, които инициират национален референдум.
Цялото интервю слушайте от звуковия файл.