Според него България не прави изключение в по-големия контекст и водещите теми на обществения дебат включват няколко ключови проблема с особена тежест за България. Сред тях на първо място са сигурността на обикновения гражданин, огромните неравенства и липсата на справедливост.
20 до 30 процента от гласоподавателите биха подкрепили проект, който да капитализира тези проблеми и да улови тази негативна динамика, прогнозира политологът. Той допълни, че в България добре познатите играчи се опитват да се нагодят към тази нова ситуация. Аврамов вижда опасност в т.нар. "програмни партии" да се изкушат да се плъзнат по тангентата "ние, народът":
Наблюдаваме популистическа контрареволюция на масите, които са страшно недоволни от своите елити. Масата се чувства изоставена. Тя счита, че тези елити се самообслужват и по този начин изпразват партиите от съдържание. Патриотичните националистически формации в техния български вариант не успяват да уплътнят тази ниша напълно.
Кирил Аврамов описа настоящата политическа ситуация като ситуация на остра конфронтация, на мобилизация на т.нар. "две големи партии" и малко пресечни точки на консенсус, което, по думите му, подсказва, че предизборната кампания ще бъде изнервена до самия ѝ край:
Социалистите се опитват да капитализират усещането за възход, а ГЕРБ се опитва да лимитира щетите от несполучливите избори и да прекъсне тренда надолу.