Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви мерки за компенсации предвижда "Топлофикация - София"

Снимка: БГНЕС

Авария от такъв характер не сме имали по не от 15-20 години. Това заяви в интервю за предаването "Неделя 150" на програма "Хоризонт" инж. Любен Параланов, председател на Съвета на директорите на дружеството:
Основната причина, според мен, за получаване на тази авария е нарушаване целостта на една от основните артерии на топлопреносната мрежа, която захранва източните квартали на град София. Аз съм инженер и мога да кажа, че тази авария, която се получи, е в резултат на получаване на хидравличен удар. От какво се е получил хидравличният удар е въпрос, който тепърва трябва да преценим и оценим.

Председателят на Съвета на директорите на "Топлофикация - София" коментира и въпроса дали дружеството инвестира достатъчно в съоръженията, които притежава и стопанисва, така че такива аварии да не се получават:

Ние сме поели големи инвестиционни задачи във връзки в мрежата. Нашите усилия от 2012 година насам са насочени не толкова към тези артерии, главните стебла на топлопреносната мрежа, те са насочени основно към разпределителните мрежи – тези, които са около блоковите пространства, които не са ремонтирани повече от 30 години. Статистиката, която водим за пробивите по мрежата, показва, че точно в тези области имаме доста пропуски и течове, за които се налага непрекъсната работа на нашите аварийни екипи. Ние сме насочили усилията си в момента да подменим основно линиите, които са по-малки тръби и снабдяват кварталите с парно и топла вода, защото досега не сме имали никакви проблеми с големите артерии, големите тръби.

Инж. Любен Параланов обясни какви мерки за компенсации предвижда "Топлофикация - София":

Това, което ръководството на "Топлофикация" е решило и което ние ще предложим на Столичния общински съвет за одобрение, е всички наши клиенти, които не са имали отопление, било то нарушено или изцяло, да бъдат обезщетени въз основа на това, че те не са ползвали тази услуга, която трябваше да ползват. Ние ще обезщетим всички наши клиенти, които не са имали отопление. За жителите на квартали, в които сме имали проблеми, които са установени в рамките на 48 часа, няма да има обезщетение.

Инж. Любен Параланов съобщи още, че от "Топлофикация" ще предложат на КЕВР по-висока цена на топлинната услуга.

Столичният общински съвет трябва да излезе с решение за обезщетението на клиентите на "Топлофикация - София", тъй като е принципал на дружеството, ръководството на дружеството не може да взима самостоятелни решения извън действащите общи условия. Това каза Богомил Николов, председател на Асоциация "Активни потребители":

Общинският съвет трябва да гласува един размер на обезщетение и съответно "Топлофикация“ да го приложи още във февруарските сметки. Ако аз бях общински съветник, бих гласувал за едно обезщетение, което да бъде твърда сума, да кажем 5,10, 20 лева или нещо подобно. Съветваме хората, които нямаха парно и топла вода, да се обръщат по някакъв начин към своите представители в общината и да пускат писма или подписки, за да може това решение на Общинския съвет да се случи и да е максимално справедливо.

В понеделник Асоциация "Активни потребители" ще изпратят писмо до Комисията за енергийно и водно регулиране с предложение да инициира процедура за допълване и промяна на общите условия, за да бъде по-лесно изчисляването на компенсации при следващи аварии.

Цялото интервю с инж. Любен Параланов и Богомил Николов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна