В руската история винаги има недовършени реформи, но Първата световна война е използвана за преврата. Войната е един от факторите. Вторият е десакрализацията на властта. Николай Втори е масирано десакрализиран, а в Русия няма ли силна власт на това ниво, то тя вече се разпада, отбеляза доц. Григорова и добави:
Не е случайно, че Путин връща сакрализацията, която беше на много ниско при Горбачов, например.
Зимният дворец не пада като във филма на Айозенщайн. Там няма съпротива. Има политически наивитет. Болшевиките са професионални революционери с дълъг стаж и го доказват, каза още доц. Григорова.
Либералите говорят сложно, искат война да победен край и презират народа. После признават, че са сбъркали.
Болшевиките - обратното. Издигат народа в култ.
Днес влияе съвременното политическо пристрастие. Симпатизантите на съветската система определят февруари като преврат, а октомври - като революция. За демократите февруари е революция, а октомври - преврат. Всъщност, Ленин и Троцки също го наричат преврат. И двете събития са преврат с революционни последствия.
Русия има качеството изненадващо да слива исторически епохи в кратко време. Октомврийската революция излиза навън и променя света. Връща се като бумеранг.
В момента има внимателно стъпване в тази материя. Основната теза е да не се къса историята, да няма деление на бели и червени. Чувствителността е много висока и властта се опитва да примири двете тези.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.