Мартин Куванджиев, председател на клуба по информационни и компютърни технологии в ТУ-София, определи изобретението на Бесарабов като "изключително". Мартин и група студенти са разработили цялостна платформа за оценка и подобрение на физическото здраве – "Адепт", в която са заложени критерии на НАСА, тъй като именно оттам обявили конкурс:
Имаше предизвикателство да се измисли платформа, която да подобри физическото здраве на астронавтите и с която да могат да тренират в космоса. Тази платформа трябваше да бъде реален фитнес уред. Не направихме уред, стандартен за фитнес залите, които тежат по 200 кг и са трудни за изпращане. Направихме фитнес уред, който се събира реално в раница. Над 100 мускулни групи може да тренираш с него. Това са две ръкохватки, свързани с въже. Когато опъваш ръкохватките в противоположни посоки, ти упражняваш своите мускули изометрично.
Платформа, която е подходяща за космоса, е подходяща и на земята. Първият фактор, който отчитаме, е процент, подкожни мазнини или BMI. Вторият е колко са силни мускулите. Нашата система наблюдава развитието ти спрямо дните – примерно седмица назад и т.н. Ние знаем на дадено упражнение колко силно можеш да напрегнеш мускулите си. Когато виждаме, че се засилва здравината на мускулите ти, казваме: "Този фактор е добре". Третият фактор е големината на китката, понеже костната структура може да се определи изцяло с големината на китката. Колкото по-голяма китка имаш, толкова по-дебели кости имаш. Четвъртият фактор, това е храната, която поемаш. Понеже нашето приложение е мобилно, използваме камерата на телефона, за да сканираме баркодове. Астронавт или човек отива, сканира баркода на една вафла, образно казано, и виждаме колко калории има, колко мазнини, колко протеин и т.н. На база на диетата също ги вкарваме като фактор, Факторите, който отчитаме, образуват една обща оценка на самото физическо здраве на човека.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.