Не са достатъчно социалните работници, които чувстват този празник като свой, смята Ивайло Миланов, заместник-председател на Българската асоциация на социалните работници:
Тези, които празнуват, се стремят към някакво качество, към някакви професионални етични стандарти, които спазват. За съжаление обаче не всички приравнят социалната работа с технически и административни действия. Едно от най-важните неща, които прави социалният работник, е да работи с хора, с техните чувства, емоции, да организира и структурира личността, така че да подобрява благосъстоянието на всеки. Това може да стане чрез различни методи, като администрирането на един такъв случай е само една малка част от работата.
Постепенно в годините социалният работник се превърна в едно полиморфно създание и липсата на граници доведе до това хората да очакват различни неща от социалния работник. А той все по-малко може да откликне поради това, че няма граници, роли в професията и отношенията с клиента, смята Ивайло Миланов.
Според него социалните работници като понятие в България не са това, което трябва да бъдат, поради липса на регламент. Ниското заплащане е функция също от липсата на регламент.
Ивайло Миланов акцентира и върху друг проблем пред професията. До голяма степен обучението в университети не кореспондира с практиката, и хората, които завършват, много бързо се отказват от работата на социален работник.
Подробности чуйте от звуковия файл.