Вариантът, качен на сайта на МОН, е достатъчно зрял, за да заслужава обществено внимание, да се обсъди от академичната общност, политиците и Европейската комисия, която също трябва да го припознае. Трябва да се добави конкретен план за действие по дати, който е допълнение към стратегията и в момента се разработва, уточни проф. Денков. По думите му, България е поела ясни ангажименти в рамките на международния диалог, което ще доведе до положителен резултат:
Всичко това е описано и мисля, че политиците ще го припознаят.
Като акцентира върху подготовката на специалисти през следващите години на нивото на научните изследвания по света, просветният министър изтъкна, че инвестицията в наука е не само за създаване на ново знание, а за преноса на ново знание от другите страни в България:
Ако няма наука в университетите, ние не можем да изградим такъв тип специалисти. Ако професорите и доцентите не са нивото на учените в другите държави - това са хората, които учат студентите и бъдещите учители, които отиват в училищата. Това е един кръговрат - ако бъде прекъснат, няма да получим специалисти, които отговарят на световните стандарти.
Според Денков идеята е не само да се обучават топ специалисти у нас, но и да се привличат и топ специалисти българи от чужбина.
Относно материалната база за наука Денков отбеляза, че за изграждането й има достатъчно средства благодарение на оперативните програми:
Няма да имаме ЦЕРН, разбира се, но достатъчно добри условия, за да привлечем учени, които да се чувстват като в Германия или Италия по отношение на апаратурата, която имат.
Друга опорна точка на Стратегията е социалният статус на учените, подчерта Николай Денков:
Само преди десет години докторантурата беше със стипендия два пъти по-голяма от минималната работна заплата, сега е със стипендия - по-малка от МРЗ. Няма как да привлечем качествени докторанти при тези условия.
Министърът на образованието очерта и други две опорни точки на Стратегията, а именно - средства за научни изследвания с конкретни ангажименти за резултатите и ясни критерии за академично израстване.
Финансовата рамка, заложена в стратегията, е същата, която е била гласувана от Министерския съвет през миналата година, допълни Денков:
Не си позволихме изобщо да променим финансовата рамка, именно за да спестим разговора „Защо трябват още пари“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.