Тя ни разказа, че Университетска ботаническа градина в София празнува своя 125-годишен юбилей.
Хората не осъзнават, че това са едни градини със специално предназначение. Освен насладата, ние имаме някои основни мисии. Градините са институции със специално значение – това, което се случва в тях е, че се развива образование, наука. Отворени сме за хората, развиваме активна социална мисия, говорим по важни теми и по важни проблеми в световен мащаб - като загуба на биологично многообразие и опазването на отделни видове. Градини съдържат и пазят огромно ботаническо богатство. Това е мисията, която е истинската същност на градините.
Понякога хората не осъзнават колко много труд и усилия на специалисти и градинари стои зад това, да има една красива градина, посочва Люба Пенчева.
Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски” включват три градини, разположени в три града – София, Варна и Балчик. Те са създадени по различно време, имат различен облик и специфика.
В ботаническата градина в София има над 3000 вида. Хората могат да направят географска обиколка по земното кълбо и да видят в оражнериите видове, които в естественото си местообитание не могат да се видят в България.
Градината в Балчик се гордее е с една от най-големите колекции на кактуси и сукуленти – над 6 000 вида екземпляра. Едно богатство, което през зимата радва посетителите с цъфтеж.
Хората идват, за да се насладят на спокойствието и красотата и да останат сами с природата. По-малък е процентът на хората, които идват, за да търсят конкретно растение или да научат нещо повече, така че основната ни мисия е свързана и с това, да представим науката по един интересен начин, който привлича окото. Стремим се да привлечем и младите хора, като направим интересни образователни инициативи за тях.
А какви точно са образователните инициативи, насочени към младите хора – чуйте от разговора на Добрина Добрева с Люба Пенчева.