Интервю на Веселина Миланова с д-р Ивона Карачорова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Националният исторически музей издаде един от най-ценните си ръкописни паметници - Боянския псалтир от 13-и век. Основна заслуга за това има доц. д-р Ивона Карачорова от Института за български език при Българската академия на науките, която сподели за "Преди всички":
Псалтирът е една от 50-те, според православния канон, книги на Стария завет. Той представлява един сборник от 151 религиозни химни, които са образци на еврейската поезия. Всъщност Псалтирът е основната богослужебна книга в православното и въобще в християнското богослужение.
Средновековните славянски текстове, както и средновековните текстове въобще са написани, като думите не са разделени с междусловни пространства. Редът им е изписан изцяло. Така е така наречената "скриптура континуа". При подготовката за издаване думите се разделят, което изисква добро знаене на старобългарски и вникване в съдържанието на текста. Аз издавам целия текст, който е придружен от изследване. Изследването включва прочуване на графическата система, състава, правописа, фонетиката, езиковите особености.