Предстои да започне договарянето на минималните осигурителни прагове, след като миналата година тя не се състоя поради оттегляне на работодателските организации от преговорите, като едно от условията за връщане, което бе поставено, бе приемане на механизъм за определяне на минималната работна заплата, допълни Петков.
Според социалния министър, вносът на работна ръка от Молдова и Украйна не би оказал дъмпинг върху пазара на труда у нас и наемането на местна работна ръка.
Това е една възможност, която Законът за трудовата интеграция и трудовата мобилност дава на българските работодатели, изтъкна той.
Всички основателни искания на родителите на деца с увреждания ще бъдат внимателно изслушани, разгледани и ще се търси възможност за удовлетворяването им, увери още Бисер Петков.
Не мога да твърдя, че по отношение на броя на инвалидните пенсии се отклоняваме чувствително над стойностите и равнищата в други осигурителни системи. Проблемът е в неефективността на модела, това не се оспорва от никого, посочи Бисер Петков. По думите му, за да бъде моделът на интеграция на хората с увреждания по-справедлив, трябва да се приложи комплексен индивидуален подход и тези хора да се включат пълноценно на пазара на труда.
Реформата в ТЕЛК няма за цел да лиши хората в трудоспособна възраст от инвалидни пенсии, заяви още министърът на труда и социалната политика. Министър Петков заяви още, че вече отпуснати инвалидни пенсии няма да бъдат преразглеждани. За тях годишно държавата харчи милиард и 700 милиона лева. Новата преценка за работоспособност ще се прави след влизането в сила на промените. Моделът ще бъде разработен до края на годината, заяви още социалният министър.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.