Това каза за предаването „Хоризонт за вас“ Юлиян Петров от синдикат „Образование“ по повод готвения от Учителския синдикат протест заради това, че родители пускат децата си в яслите и детските градини със звукозаписващи устройства.
Родителите правят нещо незаконосъобразно като подслушват, примерно, учители, лелки или който и да било. Не коментирам дали има повод или не, дали има морал в това или не. Това е нарушение на закона, а нарушението на закона не е партриране. Това е в прав текст.
…Ако трябва да коментираме съвсем обективно, родителите са абсолютно прави, понеже бездействието на институциите, трудността на МОН да стигне до правилната формула за разрешение на проблема, ги принуждава те да търсят иновативни решения, които също биха били обречени, защото родителите на този етап са сами.
Мисля, че това искане за камерите също не кореспондира със закона, защото трябва да има съгласие на този, който е записван. Това е принцип навсякъде в света. Това, че в България е малко по-иновативно и дори тези, мобилните камери, които записват и смятат, че по този начин ще решат проблема, също нямат аналог в света.
След среща с министъра на образованието, от синдиката са стигнали до решение за скоростни съвместни срещи с родители, учители и медициски персонал за изработване на спешни мерки.
Родителите също трябва да поемат отговорност по отношение на това възпитание и да покажат на своите деца, да ги убедят, че трябва да имат доверие към своите учители.
За да няма недоразумения, нашият синдикат никога не би толерирал подобни действия, които излизат по точи начин, но от друга страна не би толерирал и нарушаване на закона - да се използват специални разузнавателни средства, за да се види кой как възпитава и кой какво бил направил в една среда с 35 деца.
Яна Алексиева - Изпълнителен директор на асоциация „Родители“ изрази надежда, че напрежението сред учителите не е толкова голямо.
Родителите не мислят, че има чак такова напрежение, каквото всъщност беше в изявлението на госпожа Такева относно 40-дневната стачка. Това нас ни притесни, определено, като реакция на училището и на образователната институция като такава, каквато би трябвало да има адекватни мерки и решения срещу притесненията на родителите.
Асоцията отдавна се противопоставя на идеята за повече камери в училищата, детските градини и яслите, изтъкна Алексиева:
Камерите, всъщност не разрешават абсолютно нищо и то се доказва през училищата. Наличието на камерите не подобрява никак образователния процес, взаимоотношенията вътре в училище, изграждането на една общност. Не виждаме и към днешна дата това да се случва.
Ние не сме за тях, но в същото време осъзнаваме, че желанието на родителите да има камери и бръмбърчета е огромен сигнал, ние всички от години говорим за това - за липсата на доверие, която се е получила между родителите и училището и за крайната нужда не да си говорим, че отново някога ще започнем да правим промени, а да ги правим реално. Всъщност има хиляди методи и начини да има добра комуникация, които въобще не са трудни и не изискват финанси, заяви Алексиева и даде за пример по-честата обратна връзка.
и за крайната нужда не да си говорим, че отново някога ще започнем да правим промени, а да ги правим реално. Всъщност има хиляди методи и начини да има добра комуникация, които въобще не са трудни и не изискват финанси, заяви Алексиева и даде за пример по-честата обратна връзка.