Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Кристалина Георгиева разработва инвестиционен план, подобен на плана "Юнкер", за целия свят. В първото си интервю за българска медия като главен изпълнителен директор на Световната банка, дадено специално за предаването "Събота 150", Георгиева обяви, че банката ще предоставя гаранции за намаляване на риска и стимулиране на инвестициите:
По света днес има много ликвидност, но недостатъчно доходност. Осем и половина трилиона долара са в институционални инвеститори с отрицателна доходност и въпросът за нас, за Световната банка е, как да направим така, че да построим път за тези институционални инвеститори към развиващите се страни, където също в трилиони се измерват нуждите от инвестиции. Започваме работа в това направление, която се състои от две части. Първата част е инвестиционен климат - ние имаме отлична репутация в тази област. Засилваме работата си в обвързването на тази оценка със заеми, които предоставяме на тези страни за коригиране на инвестиционния климат, за отстраняване на пречките за инвеститорите. И второ - създаваме повече инструменти и увеличаваме използването на съществуващите в сферата на гаранциите, така че да свалим риска. Когато Джим Ким се обади на бившия ми шеф Жан-Клод Юнкер, му каза: "Жан-Клод, аз знам, че не ти се иска да я пускате Кристалина, обаче прати ми я, за да направи тя "План Юнкер" за света, защото това, което ние направихме в Комисията с плана Юнкер беше именно поемане на част от риска чрез плана „Юнкер“, за да може да се увеличи частното инвестиране в икономиките на ЕС.
Световната банка разработва специални инструменти за справяне с бедността и неравенството. Във Фонда за най-бедните страни, управляван от банката, са събрани рекордните 75 милиарда долара. Освен това ще бъдат подпомагани специално държавите, които са първа спирка пред бежанците, обясни Кристалина Георгиева:
Работим по това да създадем по добри условия за живот там, където хората са. Нашето послание е: "Инвестирайте повече в тези страни, ако не искате да трябва да решавате проблемите на миграцията на собствен терен в богатите страни". Ние създадохме съвсем конкретен инструмент да помага на страните, които приютяват бежанци като първа спирка - да кажем Ливан, Йордания, в днешно време Уганда. Предоставяме безлихвени кредити с много дълъг срок на изплащане, за да могат с тези пари да създадат инфраструктури и работни места, да останат бежанците близо до дома си, да кажем сирийците да останат в Йордания, така че, когато войната в Сирия свърши (ние знаем, че всяка война все някога свършва, даже стогодишната война след сто години свърши на масата на преговорите), да могат хората лесно и бързо да се върнат по домовете си. Този инструмент много се цени. Вече успяхме да предоставим за един милиард долара в рамките на една година финансиране за проекти, които позволяват по добра инфраструктура и повече работа на места, където има такъв голям натиск от бежанци. Имаме фонд за най-бедните страни в рекорден размер - 75 милиарда долара.
Относно насърчаването на женското предприемачество Кристалина Георгиева отбеляза:
По света, включително в най развитите страни, някъде от 10 до 37 процента повече може да се произведе, ако жените имат еднакъв достъп. Жените предприемачи са по-надеждни, те по-рядко фалират, по-добре си плащат заемите и когато печелят те превръщат печалбата в подобрение за цялото семейство. Децата им по-вероятно да учат и да завършат висше образование, тоест жената печели, печели цялото общество. Аз имам пътуване в Етиопия. Там имаме проект с жени предприемачки. Ентусиазмът затова да могат да се отстраняват пречките пред жените навсякъде е много голям. Те са понякога културни пречки, понякога законодателни. Ние тук в България не можем да си го представим, но има страни, където жената не може да има собственост, да има банкова сметка, е, как може тогава да работи?
Климатичните промени също са сред големите теми на Световната банка:
Световната банка си постави за цел 28 процента от нашите заеми да имат позитивни ефекти или за намаляване на климатичните изменения, или за приспособяване към тези изменения. До 2020-а година ние ще постигнем тази цел. Нашето финансиране най-често е ориентирано към това, което наричаме „уин, уин, уин“ - печели климатът, печели обществото, печелят най необлагодетелстваните части на това общество.
Как изглежда Световната банка пет месеца след като Кристалина Георгиева се завърна да работи в нея:
Това, което направих в тези пет месеца, първо, да се концентрираме върху това да „събудим“ спящите пари, да им помогнем да стигнат до развиващите се пазари. Второ, направихме една много важна програма - милиард и 800 милиона долара за четирите страни, които са изправени пред риск, какъвто не трябва да има в 21-и век - хората да умират от глад. И трето - работя по структурни промени вътре в банката, така че да може знанието и опитът да се прилагат точно там, където те са необходими и да вържем нашата работа по ефективно с инвестирането от частния сектор.
Цялото интервю в детайли слушайте в звуковия файл.