Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Плевнелиев: Манипулирането на историята крие риск от провокиране на конфликти на Балканите

Росен Плевнелиев
Снимка: БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев определи като огромен дипломатически скандал и провокация с дългосрочни последствия изявлението на руския държавен глава Владимир Путин за "македонски" произход на кирилицата:

За мен това е огромен дипломатически скандал. Провокация с дългосрочни последствия. Българската държава трябва да реагира веднага. Аз се радвам, че министърът на външните работи го направи по един много достоен начин, но искам да видя всички. И другите български институции да застанат зад историческата истина. Когато манипулирате историята, когато твърдите неистини, когато говорите откровени лъжи, тогава вие провокирате бъдещи конфликти и нестабилност.

Покажете ми един историк на планетата, който ще потвърди думите на президента Путин днес. Покажете ми един историк на планетата, който ще каже, че имаме македонски език, преди Коминтерна да го създаде. Крайно време е нещата да се наричат с истинските им имена, иначе се програмират конфликти на Балканите, а това е много жалко
.
Росен Плевнелиев бе категоричен, че не одобрява разсекретяването на стенограмата от консултациите по казуса КТБ преди три години. По думите му, разсекретяването ще доведе дотам политиците да отиват в президентството с медийните си опорни точки и няма да водят качествен дебат:

За мен щетите от разсекретяването на тази стенограма са следните: първо, в президентската институция от тук нататък политиците няма да водят сериозни дебати, защото ще знаят, че във всеки един момент всеки един разговор може да бъде разсекретен и направен достъпен по логиката на една медия или на една политическа партия, или който се сети да сезира съда. Политиците оттук нататък в президентската институция ще идват с медийните си опорни точки. Те няма да водят този качествен дебат, който се очаква да се води в тази институция - по същество да си кажат всичко, ако трябва да се изпокарат, да извадят всички аргументи, ако трябва и всички държавни тайни, но след това на база на цялата информация да вземат отговорно решение. От тук нататък това вече няма да е възможно. Политиците ще ходят в президентската институция със своите медийни опорни точки. Те ще говорят с президента все едно, че говорят в телевизионно студио, пред камерите. Това ще нанесе голяма щета на президентската институция.

Плевнелиев изрази притеснението си от това, че думи, извадени от контекста на дебата, биха могли да раздухат неистини срещу други български банки и посочи:

Ръководството на БНБ се обърна лично към мен и ме помоли за тези консултации. В деня преди аз да ги проведа, цялото ръководство на БНБ в лицето на управителя, на подуправителите дойдоха при мен и ние имахме разговор. Те бяха безкрайно притеснени от това как са протекли техните разговори с други политици. Те бяха притеснени и дойдоха с огромната надежда, че единствената силна, легитимна институция към този момент беше президентската институция. Това беше един момент, в който Народното събрание беше в много тежка фаза на противопоставяне, един момент, в който министър-председателят Орешарски и неговото правителство бяха изключително слаби, един момент, в който ДПС бяха обявили, че коалицията, която бяха направили с БСП нямаше дългосрочна перспектива. В този момент цялото ръководство дойде при мен, аз поех тежестта, извиках всички, разговаряхме честно, почтено. Стигнахме до решение. Това решение проработи.

Цялото интервю на Мария Филева с Росен Плевнелиев слушайте от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени