Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти по книгоиздаване издадоха книга, посветена на библиотеките и библиотекарите


Студенти по книгоиздаване издадоха „Незабравените“ – сборник, представящ спомените им от срещи с библиотекари от всички краища на България, както и в Азия, Холандия и Египет.

Учебната книга е изцяло създадена от студенти, а единствената външна услуга, която са ползвали, е отпечатването на изданието. Тя съдържа 24 текста, обясни за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Георги Александров, преподавател във ФЖМК. Според него, книгата впечатлява с човещината в нея:

Книгата няма претенция да обхване всички проблеми на библиотечното дело, но във фокуса ѝ са хората до книгата. Студентите наистина се пръснаха из много градове и села. Имаме на практика 23 текста от почти 20 населени места. Фокусът беше най-вече към тези хора, които изглеждат малко забравени, и най-вече библиотекарите в читалища, в малки градски библиотеки - да покажем професията на библиотекаря като призвание. Книгата наистина съдържа много интересни човешки истории.

В тази книга, за щастие, място намериха и публикации, посветени на недостига на средства за обновяване на фондовете. Намериха място и теми като дигитализацията в библиотеките, като опазване на специални колекции, каквато например е царската библиотека, която е била национализирана и в голямата си част пръсната след 9-и септември. Има материал, посветен на Университетската библиотека и как те успяват да обслужват незрящи студенти... Така че се помъчихме да постигнем един по-широк пъзел.

Третокурсниците пък са изготвили друга книга, където фокусът е поставен върху книжарите и книжарниците. Издаването ѝ предстои.

Студентката Мира Ереева, един от авторите в „Незабравените“ обясни, че всеки от студентите сам е избрал коя библиотека да представи, а повечето са споделили и лични истории.

Аз писах за читалището "Св. Св. Кирил и Методий" в град Русе. То се намира в краен квартал, в който аз съм отраснала. Исках чрез моя текст да се насочи интересът към тази малка библиотека. Като цяло, това беше основната идея на голяма част от нас - да покажем, че тези библиотеки все още съществуват и има хора, които се опитват да направят всичко възможно те да не бъдат забравени. Хората, които работят там са едни изключително интелигентни, образовани, ерудирани хора, които през целия си живот се опитват да съхранят книгата, защото, разбира се, думите живеят вечно, а Библиотеките са местата, където тези книги остават завинаги.


Гостите на представявено на двете книги са били поканени да дарят книги на читалищата и библиотеките, отразени в „Незабравените“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени